Гутереш "наставља борбу" како би олакшао приступ тржишту хране
Нећу прекинути напоре како би се олакшао приступ тржиштима хране и ђубрива из Русије и Украјине након суспензије Споразума о житу, изјавио је генерални секретар УН Антонио Гутереш.
"Дубоко жалим због одлуке Русије да стави тачку на имплементацију Црноморске поморске иницијативе и дубоко сам разочаран што су моји предлози остали без пажње", казао је Гутереш у интервјуу италијанском листу "Република".
Генерални секретар УН је подсетио да је током 12 месеци важења Споразума о житу омогућено да се скоро 33 милиона тона хране из црноморских лука Украјине извезе у правцу 45 земаља.
"Меморандум Русије и УН о извозу руских ђубрива и пољопривредних производа подржава раст обима руских пољопривредних производа на светским тржиштима", додао је.
Према његовим речима, ускраћивање пољопривредних тржишта за "милионе тона житарица" довешће до поскупљења, које ће "сви платити, посебно земље у развоју и угрожени део становништва".
"Нећу прекинути своје напоре да олакшам несметан приступ светским тржиштима хране и ђубрива из Украјине и Русије. Одлучно ћемо наставити контакте са свим странама: Турском, Украјином, Русијом и другим значајним земљама на глобалном тржишту, у циљу обнове Црноморске иницијативе . Чак и ако не постоји ништа што би ми дало пуно оптимизма у вези са окончањем сукоба, наставићемо да пружамо помоћ, нудимо платформе за дијалог како бисмо људску патњу свели на минимум", објаснио је Гутереш.
Црноморска иницијатива, коју су 22. јула 2022. потписали представници Русије, Турске, Украјине и УН, подразумева извоз украјинског жита и хране, као и ђубрива преко Црног мора из три луке, укључујући Одесу.
Подсетимо, Споразум о житу прекинут је 18. јула, након што је Руска Федерација обавестила Турску, Украјину и УН о свом приговору на његово продужење.
Руски председник Владимир Путин раније је истакао да услови споразума са Русијом нису испоштовани, упркос напорима УН, западне земље нису испуниле своја обећања. Путин је више пута истицао да је Запад највећи део украјинског жита извезао у своје државе, а главни циљ споразума – снабдевање сиромашних земаља, укључујући и афричке, никада није остварен.
Други део је меморандум Русија-УН, којим се предвиђа деблокада руског извоза хране и ђубрива. Међу главним задацима је било поновно повезивање Руске пољопривредне банке на СВИФТ банкарски систем, обезбеђивање пољопривредне механизације, резервних делова и релевантних услуга, обнављање цевовода за амонијак "Тољати-Одеса".