Републикански конгресмен Џејмс Комер позвао је Илона Маска, новог власника "Твитера", да до 11. новембра преда "све документе у вези са одлуком ’Твитера’ да се цензурише прича о лаптопу Хантера Бајдена на овој платформи."
Такође је затражио да јавност добије увид и у преписке између "Твитера" и ФБИ и других америчких агенција.
Компромитујуће информације о трговини утицајем Бајденовог сина Хантера појавиле су се уочи избора 2020, а главни медији су их игнорисали. У лаптопу Хантера Бајдена, који је он оставио у сервису и заборавио да дође по њега, пронађени су мејлови који указују да је користио моћ свог оца за склапање послова у Украјини и Кини.
"Верујемо да је отворен приступ информацијама основни принцип за све слободне људе, а амерички народ заслужује да зна зашто је ’Твитер’ потиснуо или цензурисао причу о Бајденовом лаптопу непосредно пре избора 2020", истакао је Комер у отвореном писму Маску.
Комер је навео да је претходни покушај истраге био неуспешан, пошто бивши извршни директор "Твитера" Параг Агравал никада није одговорио зашто је компанија ограничила домет чланка "Њујорк поста" о мејловима преузетим из "лаптопа из пакла" Хантера Бајдена. Убрзо након објављивања, Твитер је не само забранио корисницима да деле чланак, већ је и суспендовао налог "Њујорк поста" на две недеље.
Илон Маск је овим поводом у априлу изјавио да је обустављање налога на Твитеру било "невероватно неприкладно".
Нови власник "Твитера" каже да се залаже за смањење цензуре, описујући слободу говора као "темељ функционалне демократије".
И друге друштвене мреже су уклањале причу о Бајдену, тврдећи да је реч о лажним вестима. Оснивач Фејсбука Марк Закерберг потврдио је да је брисао објаве о овој теми, пошто му је ФБИ скренуо пажњу да је реч о "руским дезинформацијама". Касније се испоставило да је лаптоп заиста припадао Хантеру Бајдену, и да је макар део мејлова био аутентичан.