Италија намерава да напусти кинеску иницијативу "Појас и пут", а да не нанесе штету својим односима с Пекингом, рекао је министар одбране Италије Гвидо Крозето.
"Данашње питање је како одустати од 'Појаса и пута', а не нарушити односе с Пекингом. Кина јесте конкурент, али и партнер", изјавио је Крозето у интервјуу за лист "Коријере дела сера".
Овај коментар је заправо потврда онога што се дало наслутити из изјаве премијерке Ђорђе Мелони дате у мају да би Италија могла да остане у добрим односим с Кином и у случају да напусти поменути иницијативу.
"Избор да се придружимо (новом) Путу свиле био је импровизован и лош чин, који је направила влада Ђузепеа Контеа, што је довело до двоструког негативног резултата. Извезли смо товар наранџи у Кину, а они су утростручили извоз у Италију за три године", истакао је Крозето у интервјуу.
Италија је 2019. постала прва земља Г7 која се придружила кинеском глобалном инфраструктурном програму што је изненадило њене западне савезнике.
"Политико" пише да одлука Рима да уђе у пекиншку иницијативу није побољшала трговински дефицит с Кином. Кинески извоз у Италију порастао је за 51 одсто од 2019. до 2022, док је кинески увоз из земље ЕУ порастао за 26 одсто током истог периода, подаци су Италијанске трговинске агенције.
Насупрот Италијанима Француска жели бољи приступ кинеском тржишту – тамошњи министар финансија Бруно ле Мер је рекао да његова земља тежи балансиранијем трговинском односу, а не раздвајању.
"Не желимо да се суочавамо са законодавним или било којим другим препрекама да бисмо добили приступ кинеском тржишту", изјавио је Ле Мер дан (30. јул) након трговинских преговора са замеником премијера Кине Хе Лифенгом.