Премијер Пољске Матеуш Моравјецки поручио је да је Украјина учинила огромну грешку тиме што је позвала изасланика Варшаве у Кијеву на рапорт због коментара високог пољског званичника о незахвалности кијевског режима.
Украјинско Министарство спољних послова позвало је пољског амбасадора Бартоша Чихоцког на разговор након што је шеф међународног политичког бироа у администрацији пољског председника Марцин Приздач изјавио да би "било прикладно да Украјина почне да цени улогу коју је Пољска играла за Украјину последњих месеци и година", бранећи одлуку Варшаве да забрани увоз украјинског жита.
"У међународној политици, у контексту текућег рата, и узимајући у обзир огромну подршку коју је Пољска дала Украјини, такве грешке не би требало да се дешавају", поручио је Моравјецки на Твитеру.
"Увек ћемо бранити добру репутацију Пољске и њену безбедност, а интереси ни једне друге земље неће превладати над интересима Републике Пољске", додао је он.
Након што је Приздач изнео тврдње о украјинској незахвалности на пољској телевизији "ТВП", портпарол МСП Кијева Олег Николенко је рекао да "изјаве о наводној незахвалности Украјинаца за помоћ Пољске нису у складу с реалности и као такве су неприхватљиве."
Заменик шефа администрације украјинског председника Андреј Сибига такође је осудио "неосноване тврдње" да Кијев не цени помоћ свог суседа.
Пољски министар спољних послова Павел Јаблонски одбацио је критике Кијева, инсистирајући да је политика његове земље вођена пољским интересима, истовремено подсетивши на велике количине помоћи која је Украјини дата током прошле године.
С обзиром да је ЕУ смањила царинске дажбине на украјинске пољопривредне производе за извоз с надом да ће потпомоћи урушену украјинску економију, јефтино украјинско жито преплавило је заједничко тржиште ЕУ, изазвавши тиме протесте пољопривредника у источном делу блока.
Пет источноевропских земаља, укључујући и Пољску, у почетку су појачале сопствена ограничења на украјинско жито, иако је ЕУ у целини касније следила њихов пример формалном забраном.
Украјински председник Владимир Зеленски позвао је Брисел да укине ограничења до 15. септембра, називајући ту политику "неевропском", док је премијер Денис Шмигал такође истакао позицију Пољске као "непријатељску и популистичку."