Ударац за Вашингтон: САД не могу да користе своју ваздухопловну базу за дронове у Нигеру
Америчка војска не може да лансира дронове из своје ваздухопловне базе у Нигеру због затварања неба у овој афричкој земљи након пуча у којем је свргнута влада, рекао је неименовани званичник Сједињених Америчких Држава.
Изградња "Нигерске ваздухопловне базе 201" коштала је 110 милиона долара. Ова америчка база има око 2.000 метара дугу писту за беспилотне летелице МК-9 "рипер", као и летелице с посадом. Америчка војска је користи од 2019. године.
Према подацима Министарства одбране, око 1.100 америчких војника тренутно је стационирано у Нигеру, а како се наводи у тексту портала "Таск&пурпос" Нигер је био важан савезник САД у борби против Исламске државе и других терористичких група у Африци.
"Политико" је први известио да амерички дронови после пуча 26. јула не могу да лете из ове базе смештене у Агадезу.
Ова ваздухопловна база је кључно обавештајно и чвориште за надзор у настојањима америчке војске да се супротстави насилном екстремизму у Северној и Јужној Африци, каже стручњак из вашингтонског тинк тенка "Центар за нову америчку безбедност" Џоселин Трејнер.
"Са малим бројем база у Африци, ограничених на Џибути и Нигер, ограничење приступа 'Бази 201' биће снажан ударац за заједничке америчке и афричке напоре у борби против екстремистичких група повезаних са ИД и Ал-Каидом", рекла је Трејнер.
Прерано је процењивати како ће се немогућност коришћења базе у Нигеру одразити на америчке војне операције у Африци, рекао је други амерички званичник за овај портал.
Краткорочно, немогућност коришћења базе ограничиће америчку војну видљивост у региону Сахела, каже стручњак за џихадизам у Африци и на Блиском истоку Кејлеб Вајс.
"Дефинитивно ће утицати на њихову могућност да пруже подршку трупама на земљи, било да се ради о специјалним јединицама америчке војске или Французима", рекао је Вајс.
У светлу политичке нестабилности у земљи, неизвесно је и присуство америчке војске у Нигеру, додаје се у тексту. Администрација председника Џозефа Бајдена до сада војне акције у Нигеру није означила као пуч, што би била правна дефиниција која би зауставила америчку помоћ овој земљи.