Како се "Дизни" нашао у центру сукоба Турске и Јерменије због дешавања из 1915. године?

Турски званичници наводе да је "Дизни" одлучио да откаже дуго најављивану серију о Ататурку због притиска јерменских лобиста који наводе да серија "велича турског диктатора и геноцидног убицу"

Oдлука "Дизнија" да не емитује дуго најављивану серију високог профила која драматизује живот оца оснивача модерне Турске изазвала је бурне реакције, а највиши турски званичници оптужују америчку мрежу да је поклекла под притиском јерменских лобиста.

Турска владајућа АК партија председника Реџепа Тајипа Ердогана критиковала је потез компаније, при чему је портпарол партије Омер Челик одлуку да се серија не емитује назвао "срамном" и "изразом непоштовања". 

Ебубекир Шахин, председник Врховног савета за радио и телевизију Турске, најавио је покретање истраге о тврдњама да је одлука донета након координисаног лобирања јерменске дијаспоре, преноси "Политико".

"Мустафа Кемал Ататурк, оснивач наше Републике Турске, наша је најважнија друштвена вредност", рекао је он.

Јерменски национални комитет Америке (АНЦА) позвао је у јуну "Дизни" да откаже емисију, рекавши да она "велича турског диктатора и геноцидног убицу". Прошлог месеца, "Дизни Турска" најавио је да ће серија "Ататурк" бити емитована у октобру поводом стогодишњице Турске Републике.

Неколико турских и јерменских медија наводи да је "Дизни" одлучио да откаже серију, рекавши да су на одлуку утицале активности лобирања АНЦА.

"Волт Дизни" у Турској саопштио је данас да је "ревидирао стратегију дистрибуције садржаја како би досегао ширу публику" и одлучио да емитује специјалну верзију документарца на телевизијском каналу "Фокс" у Турској, а затим ће бити приказан као два одвојена филма у биоскопима.

Објашњавајући затегнуте односе Турске и Јерменије по овом питању, Ројтерс наводи да су у мају 1915. године османлијски команданти започели масовну депортацију Јермена из источне Турске. Јерменија тврди да је око 1,5 милиона Јермена умрло у масакрима или од глади и исцрпљености, а та убиства препозната су као геноцид у десетинама земаља, укључујући и Русији и САД. 

Турска негира да су убиства била систематска или да представљају геноцид и каже да су хиљаде и Турака и Јермена "погинуле у међуетничком насиљу".

Млади пуковник Мустафа Кемал, касније познат као Ататурк, био је командант у Галипољској бици 1915. године током Првог светског рата.