Свет

Аустријски пуковник: Украјини недостају суштински предуслови за пробој

Украјинци тешко да могу да потисну противника с његових позиција, што је предуслов за пробој. Ипак, када се осмеле, јуришне трупе забележе успех у смислу два корака напред, корак назад. Али масовни напад не успева, рекао је Маркус Рајзнер
Аустријски пуковник: Украјини недостају суштински предуслови за пробојwww.globallookpress.com © Alex Chan Tsz Yuk

Успешна офанзива увек је обележена продором на оперативном нивоу, а украјинске трупе су далеко од тога. Оне јесу напредовале у последњих неколико недеља, али ради се само о неколико стотина метара, изјавио је аустријски пуковник Маркус Рајзнер за немачки канал НТВ.

"Не смемо заборавити да украјинска офанзива траје већ 58 дана, а освојила је тек неколико километара. Оперативни продор подразумева да нападач пробија у дубину и изазива домино ефекат на противника, све до урушавања фронта – а тога нема. Велики продор би довео украјинске трупе на југу до предграђа Токмака, на пример, како би могли да напредују даље према Мелитопољу или Маријупољу или чак Криму", објаснио је Рајзнер.

Аустријски војни стручњак навео је историјски пример успешне офанзиве – Операцију Кобра у Другом светском рату, која је омогућила западним савезницима да се пробију их својих мостобрана у Нормандији 1944. и заробе немачке трупе у Фалеском џепу, чиме су практично окончани немачки ратни напори у Француској.

Међутим, поменутој офанзиви су претходили масовни припремни ваздушни напади Американаца на планирано место пробоја. А Украјина нема ваздухопловне снаге којима би извела такве припремне нападе.

"То је поента. У НАТО тактици копнених снага постоји термин СОСРА: потиснути, затамнити, обезбедити, смањити и јуришати. То значи потискивање непријатељских ватрених положаја, прикривање сопственог прилаза, обезбеђивање планиране тачке пробоја, смањење блокада и мина чишћењем или бомбардовањем, и коначно напад за пробој. Сваки корак стога означава тактичку меру, а такав приступ Украјини није могућ", појаснио је Рајзнер.

Додао је да Украјинци тешко да могу да потисну противника с његових позиција, што је предуслов за пробој. Ипак, када се осмеле, јуришне трупе забележе успех у смислу два корака напред, корак назад. Али масовни напад не успева јер недостају основни предуслови.

Стање контраофанзиве на фронту

Рајзнер је констатовао да је недавно дошло до масовних напада јужно од Орехова, где је распоређена 47. механизована бригада, наоружана борбеним возилима "бредли" и тенковима "леопард 2". Ову бригаду подржала је 118. механизована бригада из састава 2. ескадриле тзв. Офанзивних бригада.

"Али ни овде није било великих продора, напротив: напад је био веома скуп. Постоје слике на којима се види да је мешовита тенковско-пешадијска борбена чета с више од десет возила и посада уништена само у једном нападу, тако да је биланс био прилично тужан", истакао је војни експерт.

Такође, у луку фронта источно од Орехова, јужно од Велике Новосилке, украјинска војска је заузела северни део села Старомајорске. Ипак, извештаји с руске стране тврде да је ово подручје делимично заузето или да се контролише ватреном паљбом, а пропраћени су снимцима ратних заробљеника с овог подручја.

Притисак украјинских снага на руске трупе је и даље најуспешнији у близини Бахмута – јужно од Бахмута Украјина има велику предност јер Руси нису имали времена да се укопају као на југу протеклих месеци. 

"Дефинитивно се може рећи да Украјина постепено маршира ка истоку. Међутим, украјинске трупе још нису опколиле град", додао је аустријски војни стручњак.

Међутим, и Руси су кренули у офанзиву, западно од Сватова, и напредовали су неколико километара на запад. Истовремено, стижу извештаји да је Украјина поново заузела део терена. 

"Ове борбе морате да замислите као шаховску таблу: постоје поља величине око 2 са 2 или 1,5 са 2 километра оивичена дрворедима, тзв. ветрозаштитним појасевима. На неки начин, борба иде од једног таквог појаса до другог. Сада се води битка за неименована поља која су испред руске одбране. Током напредовања јужно од Орехова Украјина је пре неколико дана стигла до противтенковског јарка положаја прве линије одбране", закључио је пуковник Маркус Рајзнер за НТВ.

image