Кинеско министарство спољних послова назвало је свргнутог председника Нигера Мохамеда Базума пријатељем Кине и изразило наду да ће његова лична безбедност бити гарантована.
"Председник Базум је пријатељ Кине, надамо се да ће му лична безбедност бити гарантована, а несугласице у Нигеру бити решене мирним путем - дијалогом, полазећи од фундаменталних интереса државе и народа како би се што пре успоставио ред и стабилност у земљи", наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.
Министарство је такође навело да Кина помно прати ситуацију у Нигеру.
"Верујемо да Нигер и земље региона поседују мудрост и способност да пронађу политичко решење за тренутну ситуацију", наводи се у саопштењу.
Кина је један од највећих инвеститора у Нигеру.
Према подацима Министарства трговине Кине, од 2021. године више од хиљаду кинеских радника радило је у око 40 кинеских компанија у Нигеру. Кинеска национална нафтна корпорација (ЦНПЦ) и Кинеска национална нуклеарна корпорација (ЦННЦ) уложиле су 4,6 милијарди долара и 480 милиона долара у индустрију нафте и уранијума у земљи.
Уз подршку Кине, Нигер је одлучио да изгради нафтовод, дужине 2.000 километара за транспорт сирове нафте са југоистока земље до луке Семе у Бенину. Планирано је да буде завршен 2023. Године.
Поред тога, Кина је 2016. године отворила болницу са 500 кревета у главном граду Нигера, Нијамеју.
Побуњеници у Нигеру су 26. јула објавили да смењују Мухамеда Базума са места председника земље, затварање граница, увођење полицијског часа, суспензију устава и забрану политичког деловања партија.
Они су 28. јула саопштили да је на место шефа државе дошао генерал Абдурамхан Тијани. Током пуча он је предводио председничку гарду чије су јединице притвориле и настављају да држе Базума. У Базумовом кабинету прво су тврдили да војска није подржала побуњенике, али је касније команда Оружаних снага изјавила о својој солидарности са њима.