Дипфејк преваре у порасту више од 1.000 одсто, упућени упозоравају да је то само почетак

Како је границу између чињеница и фикције све теже разликовати, онлајн криминалцима је потребно само два сата да направе реалистичан, компјутерски генерисан "дипфејк" производ који може да уништи нечији живот

Пораст популарности хиперреалистичних фотографија, аудио и видео снимака развијених уз помоћ вештачке интелигенције (АИ) – опште познатих као дипфејк постао је интернет сензација.

Такође је дао широм отворио врата сајбер зликовцима будући да је између 2022. и првог квартала ове године, употреба дипфејка у преварама катапултирала 1.200 посто само у Сједињеним Државама.

То није само амерички проблем. Стручњаци наводе да је број случајева преваре у којима су коришћени дипфејкови "експлодирао" и у Канади, Немачкој и Уједињеном Краљевству. Студије показују да Сједињене Државе чине 4,3 процента глобалних случајева оваквих превара.

У међувремену, стручњаци за вештачку интелигенцију и истражитељи сајбер криминала кажу да су ове бројке само врх леденог брега. Зечја рупа потенцијала дипфејк преваре се наставља.

"Верујем да је подстицај број 1 за сајбер криминалце да почине злочин спровођење закона и неспособност органа реда да држе корак", рекао је Мајкл Робертс за "Епох тајмс".

Робертс је професионални истражитељ и оснивач компаније "Рексфилд", која помаже жртвама веб-базираних напада. Такође је покренуо ПИЦДО, организацију за спречавање сајбер криминала, и водио радионице за борбу против хаковања за огранке америчке и аустралијске војске, као и за НАТО.

Робертс каже да су правни системи у западном свету "безнадежно преплављени" случајевима онлајн преваре, од којих многи укључују дипфејк нападе. Штавише, случајеви који се истраже без ангажовања приватне фирме могу се избројати на прсте.

"А чак и тада, случај се не решава", рекао је он.

Тржиште за откривање "дубоких лажњака" (дипфејк) процењено је на 3,86 милијарди долара у 2020. и очекује се да ће расти 42 одсто годишње до 2026. године, према извештају Истраживачког савета за хуманистичке науке (ХСРЦ).

Дипфејк напади долазе у разним облицима, од аудио превара, односно "клонирања гласа" вољених особа, преко криптопревара, али и уцењивања лажним фотографијама или снимцима. Све што је потребно је приступ приватним фотографијама или снимцима таргетиране особе.

Робертс је, ипак, оптимиста. Каже да криминалци још увек не схватају колико се брзо технологија развија. АИ је дала сајбер криминалцима боље алате, али се може користити и против њих.

"Развој напредних алата за откривање дипфејка помоћу алгоритама вођених вештачком интелигенцијом је од кључног значаја за борбу против ове претње. Сараднички напори међу програмерима вештачке интелигенције, истраживачима и технолошким компанијама су од суштинског значаја за стварање робусних безбедносних мера и подизање свести", каже Никита Шербина, извршни директор АИСкрина.

Како се приближавају председнички избори у САД, Роберт упозорава Американце да очекују изборну трку пуну преваранта који користе арсенал дипфејкова.

Министарство за унутрашњу безбедност САД такође је изразило забринутост због употребе технологије, наводећи: "Претња од дипфејка и синтетичких медија не долази од технологије која се користи за њено креирање, већ од природне склоности људи да верују у оно што виде".