Сједињене Државе су пружиле више од 60 милијарди долара финансијске помоћи Украјини од почетка Специјалне војне операције у фебруару 2022. године, чиме је Кијев постао највећи прималац помоћи Вашингтона од Другог светског рата, пише "Вашингтон пост".
Лист наводи да је Украјина од САД добила више од 66,2 милијарде долара помоћи, од чега више од 43 милијарде долара војне помоћи.
"Вашингтон је Кијеву послао војну опрему у вредности од око 23,5 милијарди долара, преузео дугорочне обавезе за подршку Украјини, финансирање производње оружја од 18 милијарди долара и обезбедио 1,5 милијарди долара субвенција за куповину западног наоружања", наводи се.
Сарадник Брукингс института Мајкл О'Хенлон казао је да су ово превелике бројке, подсећајући да су по "Маршаловом плану" европске земље добиле око 150 милијарди долара за три године.
"На овај начин, могли бисмо заувек да спонзоришемо Украјину. 'Бескрајна' подршка Кијеву не би постала економски неодржива, већ политички неприхватљива", нагласио је О'Хенлон.
Додаје се да док је износ помоћи Украјини био релативно мали у односу на амерички војни буџет од 1,77 билиона долара, "Вашингтон пост" појашњава да тај износ остаје значајан у поређењу са финансијском подршком коју САД пружају другим савезницима.
Тако су САД Израелу 2022. и 2023. послале 8,6 милијарди долара, Египту 3,3 милијарде долара, Јордану 2,9 милијарди долара.
Највећи донатори финансијске помоћи Кијеву у погледу учешћа у БДП-у биле су балтичке земље. Естонија је потрошила 1,26 одсто БДП-а за подршку Кијеву, Летонија - 1,09 одсто, Литванија - 0,95 одсто.
САД на овој ранг листи су на 12. месту и троше 0,33 одсто БДП-а на помоћ Украјини.