Сунце, море и санкције: Како је некима свануло због западног прогона Руса

Проблеми са новцем и забране издавања виза значе да шачица земаља зарађује велике новце од туриста

Док сукоб у Украјини не показује знаке јењавања, стотине хиљада Руса траже популарне дестинације за летњи одмор.

Многе обичне породице провешће лето у својим викендицама или у руским туристичким одредиштима, док ће они са дубљим џепом искористити топло време да оду у Европу и Азију. Али, упозорава "Политико", то може да кошта, а политика одвођења десетина хиљада туриста из "државе парије" већ ствара проблеме у рају за неке популарне дестинације.

Турска

Као што лењи путописци често кажу, Турска је земља која се лежи и на истоку и на западу. Тај стари клише добио је ново значење од почетка сукоба у Украјини, где ова држава чланица НАТО-а нуди подршку Кијеву, а истовремено одбија да уведе санкције Москви.

Као резултат тога, Анкара је доживела поплаву страног новца у земљу јер Руси желе да преместе своју имовину у иностранство. То је такође једна од јединих европских дестинација која није забранила летове из Русије: док је небо ЕУ затворено, турски оператери нуде летове из Москве до сунчаних дестинација као што су Анталија и Бодрум за само 130 евра.

У првој половини године приходи Турске од туризма порасли су за више од четвртине, достигавши 21,7 милијарди долара, показују статистички подаци објављени ове недеље, а очекује се да ће ове године земљу посетити чак седам милиона Руса.

Неки су чак одлучили да остану - чак 145.000 Руса тренутно има боравишну дозволу. Проблем је што своју нову домовину деле са десетинама хиљада Украјинаца који су побегли од сукоба. То је створило тензије у одмаралиштима попут Анталије, која је популарна и код Руса и код Украјинаца.

Грузија

Земља јужног Кавказа има готово митски статус у главама Руса — а њена репутација да је бивша совјетска република са најлепшом природом, најукуснијом храном и најбољим домаћинима учинила ју је популарним одредиштем за туристе средње класе, који хрле до црноморских плажа и планина прекривених снегом или се опустите у модерном Тбилисију.

Само у 2022. Грузију је посетило више од 1,1 милион Руса, у односу на само 200.000 годину раније. Тај број је у порасту након што је Москва у мају ублажила правила о забрани директних летова.

Под владајућом партијом Грузијски сан, Тбилиси се приближио Москви али, тврди "Политико".

Тајланд

Не ради се само о блиставим луксузним одмаралиштима и плажама за забаве. За Русе, привлачност путовања на Тајланд има много везе и са једномесечним боравком без виза.

Број Руса који посећују Тајланд порастао је за више од 1.000 одсто током прошле године, према извештају "Блумберга". Званична статистика показује да је само у првој половини ове године у земљу путовало 791.574 Руса.

Ужурбани Пукет нарочито је популаран, а Руси су тамо откупили скоро половину свих вила које су продате од јануара - било као куће за одмор или као простор за забаве.

До тог пораста туризма долази захваљујући јачању односа Москве и Краљевства. Руски министар спољних послова Сергеј Лавров долетео је у Бангкок у јулу и нагласио "важност јачања сарадње у трговини и инвестицијама".

Уједињени Арапски Емирати

Дубаи није за свакога, али су ово игралиште милијардера и његове нетакнуте плаже постале тражена дестинација за многе богате Русе жељне топлог дочека и места где могу да тропе огромне суме у раскошним тржним центрима.

Број Руса који су долетели у УАЕ порастао је за 63 одсто прошле године, што их чини другим највећим туристичким тржиштем. УАЕ су такође приметили пораст броја руских исељеника, који наводе да се осећају лагодније у пустињском граду него у западним земљама, јер нема јавних испољавања мржње према Русима.

Везе између Русије и УАЕ такође цветају, при чему се руске фирме селе у заливску државу, а Кремљ продаје огромне количине нафте с попустом тој земљи.

Кипар

Острво Кипар је дуго познато као Москва на Медитерану — омаж највећем туристичком тржишту у земљи.

Ти одмори на плажи су сада углавном ван домашаја обичних Руса, након што је Кипар следио друге земље чланице ЕУ у забрани комерцијалних летова из Русије и прошле године увео таксу од 80 евра за визе. Ова одлука, кажу званичници, коштала је земљу 600 милиона евра прихода.

Али, за оне који могу да плате, летови из Русије са кратким заустављањем у Истанбулу или Јеревану коштају око 250 евра. Кипар је такође био један од најплоднијих издавалаца такозваних "златних пасоша", који нуде држављанство ЕУ у замену за само 2,5 милиона евра улагања.

Иако не постоје статистички подаци о томе колико је Руса искористило ову шему, земља је била под притиском да откаже путне исправе санкционисаним олигарсима. Већ су повучена чак 222 пасоша, укључујући и оне који припадају неколицини руских милијардера.

Крим

За Русе са редовним пословима и ограниченим новцем за трошење у иностранству, сеоске куће и паркови за одмор и даље су најпопуларнија опција.

До недавно, многи од њих су одлазили на Крим. На овом популарном месту за одмор још од времена Совјетског Савеза, многи Руси су купили друге куће.

Сада су украјински напади опустели Крим. Хотели су у просеку више од пола празни - упркос великим промоцијама и попустима. Локални власници станова кажу да је ситуација још тежа него што је влада спремна да призна.