Свет

"Глобал тајмс": Правила без преседана за америчке инвестиције у Кини

Ограничавајући инвестиције у Кину, САД покушавају да od себе направе "технолошку тврђаву", а то је приступ који сведочи о ароганцији Вашингтона
"Глобал тајмс": Правила без преседана за америчке инвестиције у Киниwww.globallookpress.com © Rod Lamkey - Cnp

Светски медији су известили да ће америчка влада у среду увести "правила без преседана која ограничавају америчке инвестиције у Кини." Овај потез се планира већ скоро две године, пише у уводнику кинески лист "Глобал тајмс".

Током овог периода, то је већ нанело штету кинеско-америчким односима, нарушавајући нормалну економску сарадњу Кине и САД. Објављено је и да ће председник Џозеф Бајден овом извршном наредбом ограничити или чак забранити директна улагања САД у Кину у три технолошке области: у полупроводнике, квантно рачунарство и вештачку интелигенцију.

Високи званичници Бајденове администрације месецима су говорили да ће ограничења бити пажљиво циљана како не би штетила америчкој економији.

Они су негирали да су ограничења усмерена ка "технолошкој блокади", на шта је упозоравао Пекинг, тврдећи да ће се уредба "фокусирати само на одређене области", кључне за "националну безбедност".

Геополитика, "национална безбедност" и идеологија управљају економском политиком САД

Ове вести су у САД већ изазвале значајни скептицизам, противљење, па чак и страх, који су с временом само расли.

Америчка влада наставља да пооштрава извозну и инвестициону политику према Кини, поткопавајући не само међународни економски и трговински инвестициони поредак, већ и наносећи велику штету сопственим економским интересима САД. Геополитика, национална безбедност и идеологија управљају економском и трговинском политиком САД. Ово није никакав повратак рационалној политици према Кини.

Америчка предузећа инвестирају у Кину да би стекла профит, а од економских и трговинских односа користи имају обе земље. Акције Вашингтона показују да нису у питању само области у којима Кина зарађује више од САД, већ и оне у којима више зарађују САД, али где Кина, такође, добија.

Вашингтон тежи ситуацији са нултом сумом, у којој само САД имају користи, а Кина је на губитку, али то је једноставно немогуће.

Ако се неки Американци надају да ће искористити ова "инвестициона ограничења", како би зауставиле кинески високотехнолошки развој, онда су они превише арогантни. Напредни полупроводници, квантно рачунарство и вештачка интелигенција представљају три области високе технологије које припадају читавом човечанству. САД су дуго биле на водећој позицији, али сада зазиру од Кине.

У области најсавременијих технологија, пише "Глобал тајмс", Кина се није никада ослањала на друге и увек је била посвећена сопственим иновацијама. Америчко "обуздавање" Кине само ће ојачати одлучност Кине да убрза иновације и промовише своје отварање према спољном свету.

Америчка "технолошка тврђава"

Највећи и најдиректнији утицај ових "инвестиционих ограничења" трпе амерички инвеститори, који траже прилику на кинеском тржишту. Ова претећа ограничења бацају сенку на нормалне инвестиционе и трговинске односе Кине и САД, а све више постају и психолошка баријера за инвеститоре из САД.

Већ неко време америчка влада гради своју "технолошку тврђаву", очекујући да ће је то учинити безбеднијом. Међутим, у оквиру свог концепта проширене "националне безбедности" ове рестриктивне мере заправо су створиле "забрањено језеро, где се непрестано гомилају опасности." Америчка ограничења улагања неће означити фаталан ударац за кинеске технолошке иновације.

Област високе технологије кључна је за развој било које земље, али је природно и да се земље међусобно повезују. Нереално је да се било која земља изолује и тежи доминацији у области високих технологија.

Будућност високе технологије припада оним земљама које раширених руку прихватају свет, закључује "Глобал тајмс". Ако САД то не схватају, то ће их само удаљити од њиховог циља да "надмаше" и "обуздају" Кину.

image