Стефан Волф, председник Асоцијације удружења послодаваца у металској и електроиндустрији "Гесамтметал", изјавио је у среду за Дојчландфунк (Немачки радио) да је Немачка "заиста постала болесник Европе", предвиђајући да ће у другој половини године ући у рецесију.
Према Волфовом мишљењу, постоји много разлога за то. Поред високих цена енергије, посебна препрека за економски раст су бирократија и високи порези.
Председник удружења указује и на недостатке у образовном сектору: "Педесет хиљада младих сваке године напушта школу без стечене квалификације". Проблем је и то што је много њих "преспавало дигитализацију."
Волф сматра да су високе владине субвенције, којима САД подржавају индустрију у оквиру Закона о смањењу инфлације председника Бајдена, потпуно погрешан приступ:
"Субвенције никада не помажу на дужи рок, оне морају доћи из саме индустрије. Да би се то постигло, морају се смањити порези и уклонити бирократске препреке".
Ни Европа ни Немачка нису пружиле прави одговор на амерички Закон о смањењу инфлације, који сада привлачи инвестиције у САД. Немачки и европски одговор су субвенције за кључне индустријске гране, али Волф упозорава да је и то погрешан приступ, јер субвенције никада не помажу на дужи рок.
Инвестиције морају доћи из саме индустрије, а то укључује ниже порезе, ниже корпоративне порезе, као и мање бирократије. Наравно, немачкој индустрији су потребне и ниске цене енергије.
Савезна влада опседнута идеологијом
Волф тврди да је немачки министар економије Роберт Хабек "превише забринут за заштиту климе." Заштита климе је глобална, а не немачка тема. Немачка емитује само два процента глобалне емисије угљен диоксида. "Ако понудимо Кини производе који помажу у заштити климе, онда то помаже и нашој економији, јер правимо добре производе."
Према Волфовом мишљењу, становиште које заступа министар Хабек је једнострано и превише ускогрудно, јер он не види ширу слику. Погрешно је, по његовом мишљењу, и гашење нукеларки у Немачкој, јер је то безбедна и јефтина енергија.
Резултат је да Немачка сада потпуно зависи од иностране енергије. Разлози за то су идеолошки. "Ако гасимо нуклеарне електране у Немачкој и купујемо нуклеарну енергију од других земаља, то је потпуно погрешан приступ", навео је он.
Према Волфу, Немачка је уопште превише опседнута идеолошким питањима. Решење за прескупу енергију могло би се, на пример, тражити као у Шведској, где се граде мале, модерне нуклеарне електране, које дају јефтину енергију.
Што се тиче савезне владе, и ту постоји осећај несигурности, упозорава Волф. У савезној влади постоји неспремност за компромисе, а недостаје, пре свега, "јединствена воља сва три коалициона партнера" да нешто ураде и да Немачка поново постане конкурентна у многим областима.
Ове ствари се не решавају, закључио је Волф у интервјуу, јер се ова влада превише фокусира на идеологију, уместо на немачку привреду.