"Глобал тајмс": Бајден трчи последњи круг у трци на међуизборима

Председник САД својим говором је покушао да пружи снажан импулс успеху своје странке на међуизборима, али он, тврде кинески аналитичари, заправо открива да нема храбрости да се суочи са хаосом у Америци

У свом "последњем кругу" у трци за предстојеће међуизборе, председник САД Џо Бајден покушао је да у свом, како су га описали амерички медији, "непланираном говору" у среду истакне претње са којима се суочава америчка демократија.

Посматрачи из Кине, преноси кинески "Глобал тајмс", тврде да је тај потез само покушај Бајдена да скрене пажњу са стварних питања која заиста брину бираче, као што је све већа инфлација, на која садашња администрација нема практичне одговоре.

"Америчка демократија на удару"

Говор на Јунион стејшну, који се налази неколико блокова од Капитола, у који су стотине присталица бившег председника Трампа насилно упале 6. јануара 2021. године, Бајден је започео фокусирајући се на наводни напад на супруга председнице Представничког дома Ненси Пелоси, Пола, који се догодио пре мање од недељу дана.

"Америчка демократија је на удару јер поражени бивши председник (…) одбија да прихвати вољу народа", рекао је Бајден, оптужујући бившег председника Доналда Трампа да шири лажи које су метастазирале у "мрежу завера", што је на концу и довело до насиља.

Док се Бајден и демократе надају да ће придобити бираче наглашавајући претње  "америчкој демократији", тврде кинески аналитичари, недавни хаос у америчкој политици још једном је нагласио дубоку подељеност у америчком друштву коју су проузроковале ове две партије.

Републиканци доводе у питање легитимет избора

У говору у среду, Бајден је рекао да су "екстремни МАГА републиканци" мањина, али да су они "покретачка снага" републиканаца и да је њихов стварни циљ да доведу у питање не само легитимитет прошлих председничких избора већ и оних који ће се одржавати и будућности.

Њему је узвратио вођа републиканске мањине у Представничком дому Кевин Макарти, који је на Твитеру написао да Бајден "покушава да подели Америку у време када Америка треба да се уједини, јер избегава да говори о својој политици која је подигла трошкове живота."

Кључна питања за изборе на средини мандата и даље би требало да буду домаћа економија и средства за живот људи, а приче о претњи демократији представљају само трик демократа да преусмере пажњу јавности, што указује на све веће незадовољство америчке јавности актуелном администрацијом.

Шта стварно брине Американце

Анкета Америчког удружења психолога из октобра показала је да је већина одраслих Американаца забринута пре свега због скока цена, пораста насиља и политичког стања у земљи.

Федералне резерве су у среду објавиле одлуку о четвртом узастопном повећању каматних стопа, како би се избориле са највећом инфлацијом у САД у последњих 40 година. Економисти и научници у САД, као и они из иностранства упозоравају на континуирано лоше резултате америчке економије.

Као водећа фигура демократа, Бајден својим говором покушава да пружи снажан импулс успеху Демократске странке на међуизборима. Међутим, његов "говор о демократији" открива да Бајден нема храбрости да се суочи са хаосом у својој земљи, укључујући економска питања и проблем насиља.

"Демократија је само смоквин лист који сакрива неспособност актуелне администрације," каже Лу Ксијанг, стручњак за међународне односе из Кинеске академије друштвених наука за "Глобал тајмс."

Низ Бајденових неуспеха

Један кинески посматрач рекао је да је демократски систем у САД, укључујући и изборни систем, доживео веома мало промена током протеклих деценија и да је Бајден прогласио "претње демократији" како би прикрио стварне проблеме који муче Американце.

Откако је преузео дужност у јануару 2021. Бајденово председавање обележио је низ неуспеха, од лошег поступања са ковидом, до срамотног повлачења америчке војске из Авганистана и рекордне инфлације. Разочарање и незадовољство јавности довели су до пада његовог рејтинга. 

"Неки Американци су раније мислили да је он можда бољи од свог претходника и имали су нека очекивања у погледу његове способности да се носи са пандемијом, али се испоставило да то није случај", тврди један аналитичар.

Ројтерс је у уторак известио да је анкета у САД показала да свега 40 одсто Американаца подржава Бајдена. Овај рејтинг, иако за процентуални поен виши него недељу дана раније, остаје близу најнижег нивоа током његовог председавања. Бајденова непопуларност, тврде посматрачи, подстиче очекивања да ће републиканци преузети Представнички дом, а можда и Сенат.

Пукотине у демократији

Кинески аналитичари предвиђају да ће демократе вероватно изгубити више од 20 места у Представничком дому, што би могло значити тежак период за демократе. Републиканци би стекли могућност да зауставе Бајденове законе чак и уколико стекну контролу над једним домом Конгреса.

Како се приближавају међуизбори 8. новембра, забринутост због политичког насиља такође расте у САД, посебно након што је супруг председнице Представничког дома Ненси Пелоси нападнут у њиховој кући прошле недеље.

Аналитичари додају да тај напад, као и упад на Капитол 6. јануара 2021, показују пукотине у америчкој демократији, растући хаос у америчкој политици и неред у друштву, што указује на институционалну дисфункцију САД.

Стање у САД подсећа на стање у ратом разореном Авганистану

Бивши председник Доналд Трамп у недељу је напад на Пола Пелосија оценио као "ужасну ствар". Потом је за напад окривио демократско руководство у Сан Франциску и упоредио стопу криминала у градовима под либералним управом са стањем у ратом разореном Авганистану.

Ванредни професор на универзитету Ренмин Дијао Дамин је рекао да политичка поларизација ниједну од две странке у САД није учинила способном да ефикасно одговори на оно до чега је Американцима заиста стало и да такав пад америчког политичког система и његове способности да управља друштвом не могу променити никакви избори на средини мандата.