У великим пожарима који су захватили хавајско острво Мауи страдале су најмање 53 особе, док се као нестало воде око 1.000 њих, а претпоставља се да ће те бројке наставити да расту, саопштили су данас хавајски званичници.
Многи мештани су скакали у Пацифик како би се спасили од пламена.
Летовалиште Лахајна потпуно је уништено, па ће за њено обнављање бити потребно много година и милијарде долара.
Гувернер Џош Грин на конференцији за медије рекао је да је пакао који је већи део тог града претворио у тињајуће рушевине, најгора природна катастрофа у историји државе и да је хиљаде људи претворио у бескућнике јер је сравнио са земљом чак 1.000 зграда.
"Ово је вероватно највећа природна катастрофа у историји државе Хаваји", рекао је Грин и додао да је гора од цунамија 1960. године који је усмртио 61 особу.
Он је нагласио да ће сви ти објекти морати да буду обновљени.
"То ће бити нова Лахајна коју ће Мауи изградити по сопственој слици и са сопственим вредностима", рекао је Грин.
Пожар који је почео у уторак се брзо креће и проширио се ван града пустошећи историјски град Лахајну који је некада био главни град Хавајског краљевства.
То је један од три велика пожара на Мауиу, која још увек горе, а изазвале су их суше и ураган Дора са налетима ветра од 100 км на сат.
Шеф ватрогасне службе Бред Вентура потврдио је да ниједан пожар није у потпуности обуздан, као и да је хиљаде туриста и локалалних становника евакуисано.
Савезни долари за опоравак су почели да пристижу заједно са првим залихама хране и медицинске опреме.
Међу пристиглом помоћи били су и пси из Калифорније и Вашингтона који помажу тимовима за потрагу и спасавање да прочешљају рушевине, рекли су званичници.
Амерички председник Џозеф Бајден јуче је прогласио стање природне катастрофе на Хавајима, што омогућује испоруку федералне помоћи која, у овом случају, укључује грантове за подизање привремених стамбених објеката и поправке на кућама, јефтине кредите за покривање оштећене неосигуране имовине и друге сличне програме за становнике Мауиа погођене пожаром.
Слични сценарији овог лета услед екстремних врућина погодили су Грчку, Шпанију, Португал, Италију и западни део Канаде.