НАТО је био превише оптимистичан у погледу способности украјинске војске да изведе успешну контраофанзиву, пише "Тајмс" позивајући се на неименованог америчког официра. Британски лист примећује и да су званичници у Кијеву сада почели да окривљују своје западне присталице за њихов наводни недостатак одлучности.
У тексту за "Тајмс", Марк Галеоти, аутор више од 20 књига о Русији, позива се на анонимног официра америчке војске који је учествовао у обуци украјинских припадника. "НАТО је очекивао чуда, а Украјинци су их обећали", рекао је он и додао: "не можете водити рат оптимизму".
Галеоти за "Тајмс" тврди да ни Русија ни Украјина тренутно не могу да направе било какав одлучујући напредак, а Кијев сада проглашава заузимање појединачних села као знак успеха.
Аутор процењује да Кијев има највише два месеца да преокрене ток пре него што јесење кише у новембру почну да чине земљу непроходном за војну опрему.
Снажна одбрана и минска поља која су поставиле руске снаге на југу Украјине неки су од разлога очигледног неуспеха кијевске контраофанзиве, наводи се у извештају.
У том контексту, званичници у Кијеву су недавно почели да критикују НАТО да не чини довољно, наводи лист.
С обзиром да ниједна страна није вољна на компромис, сукоб ће се вероватно наставити на дуге стазе, закључује се у извештају.
У разговору за "Вашингтон пост" раније ове недеље, пољски председник Анджеј Дуда, један од најистакнутијих западних присталица Кијева, признао је да украјинска војска "тренутно није у стању да изведе веома одлучну контраофанзиву против руске војске".
Такође ове недеље, Си-Ен-Ен је цитирао неименоване америчке и друге западне званичнике који предвиђају да је "мало вероватно" да ће кијевске снаге бити у стању да "остваре напредак који би променио равнотежу овог сукоба".
Украјина је започела своју дуго очекивану контраофанзиву почетком јуна, концентришући своје напоре на више тачака дуж линије фронта од Запорожја до Доњецке области.
Према подацима руског Министарства одбране, испоставило се да је операција била неуспешна и Украјину је до сада коштала 43.000 људи и 4.900 јединица војне опреме.