Светска банка укида помоћ Уганди због ЛГБТ закона

Уганда ће се развијати са или без кредита, поручује председник Јовери Мусевени

Светска банка објавила је да за сада неће бити финансирања нових пројеката у Уганди, односно нових кредита - због антихомосексуалног закона који фундаментално противречи вредностима те институције са седиштем у Вашингтону, како су образложили.

Ради се закону који је у Уганди усвојен у мају и који додуше не предвиђа казне за хомосексуалце или лезбијке који себе тако означавају, али су кажњиве сексуалне радње, преноси "Дојче веле".

Тако особа чини кривично дело хомосексуалности ако изврши сексуални чин или дозволи лицу истог пола да изврши сексуални чин над њим или њом и кажњава се - доживотном затвором. Лице које покуша да изврши сексуалну радњу кажњава се затвором до 10 година. До 20 година затвора је предвиђено за "намерно подстицање хомосексуалности". А у "посебно тешким случајевима" у какве су убројани сексуални контакти са малолетницима, могућа је и смртна казна.

По томе овај закон спада у најстроже на свету.

Закон је оштро критикован на међународном нивоу, укључујући САД, ЕУ и групе за људска права, али га подржавају многи грађани Уганде. 

Министар спољних послова Уганде Окело Оријем у интервјуу за "Дојче веле" рекао је да одлука Светске банке није фер.

"Откако је закон усвојен, у Уганди није било случајева да су хомосексуалци погубљени, затворени или маргинализовани. Притом има других земаља на Блиском истоку, где погубљују те људе. Зашто дакле фокусирање на Уганду?", запитао се он.

Слично се изјаснио и председник Јовери Мусевени (78), дан након одлуке Светске банке, у ручно написаном отвореном писму на пет страница упућеном "Уганђанима, посебно унуцима".

Председник пише да је стрпљиво објашњавао да се закон не односи на људе који су једноставно хомосексуалци већ на оне који "регрутују или терају друге на своје девијантно понашање".

Мусевени каже да, захваљујући његовим поступцима задуживање опада, а да привреда ипак расте - без обзира на све глобалне проблеме. Ситуацију ће, каже, побољшати и почетак производње нафте у земљи од 2025.

"Уганда ће се развијати са, или без кредита", пише Мусевени.

Бруто домаћи производ у Уганди је око 46 милијарди евра. Светска банка тренутно на свом сајту има 45 пројеката у земљи, укупног обима од 1,1 милијарду евра.

У очима економисте Јулијуса Мукунде, престанак финансирања Светске банке био би катастрофа.

"У плану банке је још 13 пројеката. Ако се сви ови пројекти зауставе, имаћемо проблем јер је Светска банка кључни донатор Уганде", песимистичан је Мукунде.

Посланик Карим Масаба, који је у одбору за финансије за "Дојче веле" каже да би земља требало да буде спремна на најгоре.

"Ако погледате које суме смо добили од Светске банке и под којим условима, постаје јасно да боље понуде нигде не можемо да добијемо", уверен је Масаба.