Председник Џозеф Бајден тражи још 24 милијарде долара за Украјину док се САД "распадају", навео је бивши амерички конгресмен Рон Пол, указујући на катастрофалне пожаре на Хавајима.
"Тешко је погледати недавне снимке разарања на Мауију, а затим чути како председник Бајден говори Конгресу да му треба још 24 милијарде долара за Украјину. Како ова администрација може да настави да оправдава десетине милијарди долара за овај изгубљени рат који није у нашем интересу док се остатак Сједињених Држава распада", упитао је Пол.
САД су уложиле "више од 120 милијарди долара" у "прокси рат против Русије", додао је Пол позивајући се на анализу Херитиџ фондације која показује да је свако домаћинство у САД дало 900 долара за Украјину у тренутку када већина Американаца не може да издвоји 1.000 долара за неки ванредан случај.
"Колико би Американаца радије вратило тих 900 долара у џеп него у џепове 'Локид-Мартина', 'Рајтеона' и украјинских олигарха?", навео је Пол и подсетио да је Украјина позната као једна од најкорумпиранијих земаља на свету.
"Недавно је истраживачки новинар Симор Херш написао да је украјински председник Владимир Зеленски проневерио најмање 400 милиона долара помоћи америчког народа. У Украјини се настављају корупцијски скандали. Прошле недеље Зеленски је отпустио шефове свих локалних регрутних одбора због корупције. Неки новински извештаји говоре да је продаја луксузних аутомобила у Украјини оборила све досадашње рекорде. Питам се зашто. Није ни чудо што се америчко јавно мњење окреће против даљег учешћа у сукобу", навео је он.
Пол подсећа да чак и мејнстрим медији признају да "Украјина не побеђује и не може да победи" иако Бајден инсистира на пружању подршке Украјини.
"Наставак уливања новца у изгубљену ствар само ће довести до банкрота код куће и више мртвих Украјинаца", закључио је Пол.
Лекар из Тексаса служио је у Конгресу укупно 23 године и три пута се кандидовао за председника, пре него што је отишао у пензију 2013. да би основао Институт Рона Пола за мир и просперитет.
У пожару који је прошле седмице опустошио хавајско острво Мауи страдало је најмање 99 особа, док се још најмање 1.000 људи води као нестало. Штета од најсмртоноснијег пожара у САД у више од 100 година се процењује у милијардама долара.
Бајден је, иначе, провео викенд на плажи у Делаверу и није имао коментар на питања новинара да ли планира да посети Мауи. Секретар за штампу Беле куће Карин Жан-Пјер навела је да председник не планира да посети Хаваје.
Бајден је прошле недеље послао Конгресу захтев за 13 милијарди долара "безбедносне помоћи" и 7,3 милијарде долара за "економску и хуманитарну помоћ" Украјини, што укључује исплату плата владиних службеника у Кијеву.