Битка за превласт у науци: Да ли је Кина (већ) претекла Америку?
Једна од најпродуктивнијих научних сарадња 21. века се распада, јер све лошији односи између САД и Кине наводе истраживаче да прекину везе, преноси "Волстрит џорнал".
Раздвајање, које је почело последњих година истрагама о кинеским научницима у САД, убрзало се како су порасле тензије између суперсила.
Сада се неки амерички законодавци залажу да се дозволи да овог месеца истекне значајан споразум о сарадњи у области науке и технологије, потписан 1979. године и који се од тада редовно обнавља.
Кина се последњих деценија изградила у моћан мотор научних открића, делом уз америчку помоћ, а многи у Вашингтону страхују да би Кина могла да добије безбедносну и војну предност уколико САД не предузму одлучне кораке да прекину сарадњу у научним истраживањима.
Многи научници упозоравају, да се прекидом сарадње ризикује да се успори амерички напредак у кључним областима као што су биотехнологија, чиста енергија и телекомуникације.
Кина и САД су једна другој партнер број 1 у продукцији научних истраживања, са сарадничким истраживањима, која су доследно међу најцитиранијим радовима у различитим областима, подаци су лондонске фирме за податке која прати глобална научна истраживања "Клеривејт".
"Делује као да креатори политике у САД имају назадно разумевање о томе ко има користи од сарадње са Кином", рекла је Дебора Селигсон, асистенткиња политичких наука на Универзитету Виланова и бивша саветница за животну средину, науку, технологију и здравље у америчкој амбасади у Пекингу.
У неким стратешким областима САД више зависе од Кине него Кина од Америке, подаци су анализе студија "Клеривејта" у угледним часописима у које је имао увид "Волстрит џорнал".
Више десетина научника са седиштем у САД које је интервјуисао "Волстрит џорнал" описали су продуктивну сарадњу са кинеским лабораторијама које пружају мноштво корисних ресурса, укључујући велике тимове дипломираних студената, велике и често јединствене скупове података и најсавременију опрему.
Све чешће, кажу, кинески научници такође долазе до неких од најиновативнијих идеја и приступа научним проблемима.
Тијен Ша, професор медицине на Универзитету Калифорнија у Лос Анђелесу, сарађивао је са кинеским научницима на више десетина истраживања о томе како микроскопске наночестице могу оштетити људско тело.
Велики део тог посла је заустављен, а Ша се дистанцирао од својих колега са седиштем у Кини откако су САД пре пет година почеле да истражују научнике који су повезани са Кином.
У међувремену, Кина се гура у нове области нанотоксикологије кроз истраживања која се не ослањају толико на страна партнерства.
Битка за научну превласт
Кина последњих деценија расте као научна сила. Нема сумње да је кинеска научна заједница направила велике кораке и да се сада на много начина такмичи са америчком.
Та конкуренција је подстакла дебату међу креаторима политике у САД о томе да ли неспутана научна сарадња даје Пекингу слободу да искористи најсавременија истраживања Америке и кључеве за подривање предности америчких иновација.
Посланик Мајк Галагер, председавајући изабраног комитета Конгреса за Кину, предводи иницијативу да се дозволи да америчко-кинески споразум о науци и технологији не буде обновљен.
Први пут je потписан убрзо након што су две земље успоставиле дипломатске односе, а од тада се обнавља на сваких пет година.
У писму државном секретару Ентонију Блинкену у јуну, Галагер и девет других републиканских представника су тврдили да САД помажу војну модернизацију Кине кроз споразум.
"Сједињене Државе морају престати да подстичу сопствено уништење", наводи се у писму.
Бела Кућа је одбила да коментарише договор и то да ли ће бити обновљен.
Многи научници супротстављају се позивима за даље раздвајање указујући на успешне начине на које су САД радиле са Кином.
Један пример је партнерство за чисту енергију које су 2011. потписали тадашњи председник Барак Обама и тадашњи кинески лидер Ху Ђинтао.
Споразум је створио више од 300 рецензираних публикација, 26 пријава патената и 15 лансирања производа, и подстакао климатску сарадњу између САД и Кине која је помогла у постављању темеља за Париски споразум.