Свет

Колико Украјина то може да издржи: 31 уништено борбено возило за једно село

Украјина бележи катастрофалне губитке како би заузела тек неколико села, пише немачки лист "Билд"
Колико Украјина то може да издржи: 31 уништено борбено возило за једно село© Tanjug/AP Photo/Alex Babenko, File

Више од десет недеља након почетка контраофанзиве, украјинске трупе су објавиле да су успеле да заузму село Урожине, у западном делу Доњецке Народне Републике. Сада им је остало "само" 91 километар до обале, пише немачки "Билд".

Ипак, њихов "успех" био је изузетно скуп. Непосредно пре Урожина, Украјинци су заузели још једно село - Старомајорско - око ког су борбе трајале дуже од недељу дана.

Како наводи "Билд", руски снимци из дрона показују да су украјинске снаге током борби за Старомајорско изгубиле најмање 31 оклопно возило, укључујући и 23 транспортера

Остаци неких од тих возила и даље се налазе на бојном пољу, док су друга, оштећена возила спашена.

То представља успех са руског гледишта, наводи немачки лист. Чак и ако Украјинци успешно заузму неколико села, руска стратегија је фокусирана на уништавање што више западне технике. У Москви знају да је Украјинцима много теже да поправе оштећена и набаве нова возила него Русима.

Како пише "Билд", Украјина је од почетка контраофанзиве изгубила девет од 18 тенкова "леопард 2А6" које је добила од Немачке. 

Део оштећених тенкова може бити поправљен. Ипак, центри за поправку се налазе на самом западу земље и од бојног поља су удаљени више од 1.000 километара. У исто време, многе од њих није ни могуће извући са бојног поља.

"Билд" наводи и да земље које су обећале да ће Украјини послати тенкове, попут Немачке, САД и Велике Британије, то раде изузетно споро. С друге стране, руска војска сваког месеца добија између 20 и 50 савремених и или макар модернизованих тенкова.

Рачуница је проста: Уколико Украјинци наставе да губе 30 и више оклопних возила за свако село које буду заузели, они ће остати без опреме много пре него што дођу до стратешки битних места попут Токмака, Волновахе или Маријупоља, закључује немачки лист.

image