Свет

У Џорџији напето: Цуре личне информације о члановима пороте која је изгласала Трампову оптужницу

У појединим постовима је наведено да је окружни тужилац Фани Вилис, иначе демократа, повезала чланове велике пороте са либералним активистима
У Џорџији напето: Цуре личне информације о члановима пороте која је изгласала Трампову оптужницуGetty © Photo by Megan Varner/Getty Images

На друштвеним мрежама наводно су процурела имена, фотографије, контакти и кућне адресе чланова велике пороте округа Фултон у Џорџији којa је ове недеље изгласала подизање оптужнице против бившег председника САД Доналда Трампа.

Си-Ен-Ен додаје да поједини анонимни корисници позивају на насиље, али да не може независно да провери да ли фотографије, налози на друштвеним мрежама и кућне адресе које круже интернетом заиста припадају члановима пороте. 

На форумима се деле различити профили на друштвеним мрежама који припадају људима који имају идентично име и презиме као поједини чланови велике пороте који су гласали за подизање оптужнице против бившег председника САД. 

У појединим постовима је наведено да је окружни тужилац Фани Вилис, иначе демократа, повезала чланове велике пороте са либералним активистима.

"Објављивање профила и кућних адреса људи који деле име чланова велике пороте повећава ризик од узнемиравања и других облика штете", рекао је председник организације "Адвенс демокраси" која спроводи истраге од јавног интереса и надгледа екстремизам на мрежи Данијел Ј. Џоунс за Си-Ен-Ен.

Иако су имена свих чланова велике пороте у већу које има 26 чланова јавно доступна на веб страници суда, никакве додатне личне информације нису објављене, а ниједан члан пороте није до сада јавно говорио о Трамповом случају.

Веће становника области Атланте положило је заклетву раније овог лета и гласало о рутинским оптужницама које се тичу оружја и дроге. Након тога им је окружни тужилац Фани Вилис у понедељак изнела Трампов случај. Поротници су, како пише Си-Ен-Ен, провели око 10 сати иза затворених врата, слушајући сведочења тужилаца и кључних сведока пре него што су одобрили историјску оптужницу.

Подсећамо, у фокусу ове истраге су наводни напори Трампа и његових савезника да добију изборе у Џорџији на председничким изборима 2020. године, након што је актуелни председник САД Џозеф Бајден у тој држави постигао тесну победу (49.47 одсто наспрам 49.24 одсто).

Трамп је оптужен да је након пребројавања гласова позвао државног секретара Џорџије Бреда Рафенспергера и тражио од њега да "пронађе 11.780 гласова како би он победио".

image