Антикинеско лицемерје оголило се у својој пуној мери на самиту САД, Јапана и Јужне Кореје у Кемп Дејвиду, где је, према писању "Глобал тајмса", Пекинг био централна тема упркос Бајденовим тврдњама да овај скуп "није о Кини".
Лидери три земље изашли су, наиме, са овог састанка са до сада најоштријом заједничком осудом, "опасног и агресивног понашања" Кине у Јужном кинеском мору, пренео је у петак Ројтерс.
Критике да је овај трилатерални самит, био покушај Вашингтона да створи "мини НАТО" у Азији одбацио је амерички саветник за националну безбедност Џејк Саливен, али кинески аналитичари истичу, да, иако група тек треба да формира колективну одбрамбену опредељеност налик на НАТО - њихов слоган "претња било којој чланици је претња за САД, Јапан и Јужну Кореју у целини" - већ је одјекнуо.
Идеја да се формулише мини-НАТО планиран да служи стратешком надметању САД са Кином и ослаби развојне перспективе Кине, за кинеске аналитичаре је "забрињавајућа".
Војни експерт и ТВ коментатор Сонг Зонгпинг упозорио је да ће то, хоће ли мини-НАТО постати стварност, зависити од тога да ће сесе такав трилатерални оквир институционализовати и о њему донети закон у свакој земљи. А то је врло могуће.
Иако Бајден у заједничкој изјави везе земаља још назива "партнерством", Ли Хаидонг, професор на Кинеском универзитету за спољне послове, оцењује да све то има јаку "боју савезништва".
Кристално је јасно, сматра Ли, да је основа за такво партнерство или савез - служење америчкој конкуренцији са Кином и слабљење изгледа Кине за развој.
"Азијско-пацифички регион је висораван мира и развоја и земља сарадње која не сме постати арена за геополитичке игре", рекао је портпарол кинеског министарства спољних послова Ванг Венбин, коментаришући самит у Кемп Дејвиду, и позвао све стране да подрже истински мултилатерализам усред сложене међународне безбедносне ситуације.