Свет је ушао у турбулентну еру, а БРИКС породица треба да остане уједињена и спремна да игра кључну у логу у покушају да стабилизује свет, оценио је председник Јужне Африке Сирил Рамафоса додајући да "хладноратовски менталитет наставља да се шири светом, а да државе БРИКС-а треба да остану на страни мира".
Како је истакао, лидери БРИКС-а су сагласни да је организација надомак проширења.
"Треба да убрзамо процес проширења како би више држава могло да се придружи", поручио је председник Кине Си Ђинпинг.
Како је истакао, важно је прикупити заједничку мудрост и снагу зарад развијања система глобалног управљања у праведнијем и разумнијем правцу.
Недвосмислену подршку проширењу дао је и премијер Индије Нарендра Моди.
"Индија у потпуности подржава проширење и поздрављамо напредак остварен у том правцу. Током индијског председавања дефинисали смо БРИКС као флексибилну, инклузивну и колективну групу. Седам година касније, можемо рећи да ће БРИКС срушити баријере, ревитализовати економију, подстаћи иновације, створити прилике и обликовати будућност", рекао је Моди током Самита лидера БРИКС-а у Јоханесбургу.
Дијалог директно са Москвом и Кијевом
Бразил је спреман да се придружи дипломатским напорима за постизање мира у Украјини, изјавио је председник Бразила Луиз Инасио Лула да Силва.
"Не можемо да стојимо по страни и да се не бавимо главним сукобом нашег времена, који се одвија у Украјини и чије последице осећа цео свет", рекао је бразилски лидер.
Он је нагласио да "сукоб у Украјини открива ограничене капацитете Савета безбедности УН" и с тим у вези упозорио на опасност од нових сукоба.
"Бразил је спреман на удружене напоре како би се ефикасно допринело постизању тренутног прекида ватре, као и праведног и трајног примирја", рекао је Лула да Силва.
Лула је са задовољством приметио да је све већи број држава вољан да ради директно са Москвом и Кијевом на постизању мира, при чему је подсетио на мировне напоре Кине, Јужне Африке и Бразила у вези са ситуацијом у Украјини.
Јужноафрички лидер је истакао да чланице БРИКС-а треба да воде рачуна о интересима Глобалног југа.
"Земље БРИКС-а би требало да промовишу интересе Глобалног југа и позивају индустријализоване земље да упркос економској кризи испоштују своју посвећеност подршци климатским акцијама", рекао је Рамафоса током самита.
Моди је, са друге стране, позвао лидере земаља БРИКС-а да прошире сарадњу у области истраживања свемира стварањем конзорцијума који би се тиме бавио.
"У циљу даљег ширења наше блиске сарадње, желим да вам представим неколико предлога, од којих је први сарадња у области истраживања свемира. Већ радимо на стварању констелације сателита. Истраживање и праћење времена је на добробит целог света", рекао је Моди на састанку лидера БРИКС-а.
Да су лидери постигли договор о ширењу БРИКС-а повтрдила је и јужноафричка министарка спољних послова Наледи Пандор.
"Договорили смо се о питању проширења, а документ који смо усвојили наводи смернице, принципе и процесе за разматрање захтева земаља које желе да постану чланице БРИКС-а", рекла је министарка, а пренео Ројтерс.
Она истиче да ће лидери блока издати детаљније саопштење о проширењу пре него што се самит заврши сутра и напомиње да је више од 40 земаља изразило интересовање за придруживање БРИКС-у, а њих 22, међу којима су Иран, Венецуела и Алжир, званично су затражиле да буду примљене.