"Политико": Сорош одлази у најгорем могућем тренутку за европски пројекат

Празнину коју оставља финансирање Фонда за отворено друштво ускоро би могли попунити донатори који долазе са деснице

Одлука Фондације за отворено друштво (ОСФ) да оконча највећи део својих европских пројеката изненадила је многе, укључујући и бројне непријатеље оснивача фонда Џорџа Сороша, пише "Политико".

ОСФ је охрабривала опозицију иза Гвоздене завесе, укључујући и Сорошову родну Мађарску, али данас је тешко пронаћи неку непрофитну организацију која делује широм Европске уније.

Подршка ОСФ-а цивилном друштву ЕУ, у комбинацији са његовим огромним могућностима за финансирање, показује да ће одлука о његовом повлачењу изазвати дубоке и озбиљне последице.

Због присуства ОСФ-а у цивилном друштву ЕУ, његово повлачење угрожава опстанак бројних непрофитних организација. Највише ће овом одлуком бити погођени они који се баве питањем регулације високих технологија, надгледањем друштвеног надзора, као и осталим спорним питањима, попут родних, права мањина и миграната, или расном правдом.

До Сорошевог повлачења није могло доћи у горем тренутку за европски пројекат, јер га управо сада оспоравају националистичке и популистичке странке, које одбацују темељне "отворене" вредности европског блока.

Штавише, празнину коју оставља финансирање ОСФ-а ускоро би могли попунити конзервативни донатори, који долазе са деснице. Такви примери већ постоје, посебно у земљама као што су Пољска и Италија. Уочи наредних избора, присталицама отвореног друштва биће много теже, захваљујући Сорошевом повлачењу.

Услед тога, и политичка клима би се могла променити већ након јуна 2024.

Горка пилула за европско "отворено друштво"

Либерално настројеном, цивилном друштву ЕУ можда ће бити потребан приватни новац да би само преживело. Лоша вест је, такође, да ниједна друга филантропска организација нема ресурсе да подржи европске невладине организације у истом степену и на нивоу читаве ЕУ као што је то радио ОСФ.

Ова квазимонополистичка позиција истиче једну незгодну истину: после деценија подршке, непрофитне организације из ЕУ су дозволиле да постану зависне од финасирања, што чини Сорошев одлазак још више забрињавајућим.

У сваком случају, ово је горка пилула коју треба да прогута европско цивилно друштво, поготову зато што долази након пандемије ковида 19 и што се поклапа са сменом генерација. 

Најзад, треба се запитати да ли заокрет ОСФ-а има везе са стварним опасностима са којом се управо суочава либерална демократија у ЕУ.

За стотине организација и појединаца посвећених друштвеним променама све ово је врло непријатно. Најављено повлачење ОСФ-а је велики тест кредибилитета и отпорности за европску филантропију, закључује "Политико", пошто ЕУ улази у изборну сезону без преседана, са изборима које су заказани у готово четвртини земаља чланица и са предстојећим изборима за ЕУ.