Путина нису бринуле санкције: Објављени детаљи разговора руског председника и Олафа Шолца
Председник Владимир Путин није био забринут због западних санкција Русији, наводи се у детаљима досад необјављеног разговора између руског председника и немачког канцелара Олафа Шолца, који се одвио убрзо након почетка Специјалне војне операције (СВО) у Украјини.
Детаље о разговору објавио је новинар Стефан Ламби у својој књизи "Хитни случајеви — владавина у време рата", које је открио након увида у транскрипт телефонског разговора немачког канцелара са Емануелом Макроном, током којег је немачки канцелар известио француског председника о свом претходном разговору са руским председником. Ламбијева сазнања пренео је немачки "Билд".
"Пренео ми је своје идеје о томе како пронаћи компромис. Говорио је о демилитаризацији, денацификацији Украјине", рекао је Шолц Макрону о свом разговору са Путином.
Наводи се и да је руски председник тражио од Шолца да Запад призна Крим као део Русије, али и независност Доњецке и Луганске Народне Републике.
Подсетимо, становници Крима су се на референдуму одржаном 2014. године, након државног удара у Кијеву, великом већином одлучили за сједињење са Русиком Федерацијом, а становници Доњецка, Луганска, Херсона и Запорожја учинили су исто у децембру 2022. године. Запад не признаје резултате ових референдума.
Шолц је Макрону такође наводно рекао да је руски председник био отворен за преговоре са њима двојицом и украјинским председником Владимиром Зеленским, али да је наговестио како Кијев добија налоге из Вашингтона.
"Билд" пише да је Владимир Путин у свом разговору са Емануелом Макроном из јуна 2022. био отворен за Макронов предлог о преговорима са америчким председником Џозефом Бајденом, напоменувши да до тих преговора ипак до сад није дошло.
Да санкције које је Запад, након почетка СВО, наметнуо Русији нису имале жељени учинак указао је и скорашњи извештај Међународног монетарног фонда, у коме се наводи да руска привреда не да није на коленима, већ ће ове године порасти 1,5 одсто.
Подаци Светске банке су почетком месеца показали да је руска економија претекла Немачку и да се сада налази на првом месту у Европи када је реч о бруто друштвеном производу (БДП) усклађеним са паритетом куповне моћи.