Свет

Сијарто: Контроверзна питања са Шведском око уласка у НАТО још нису решена

Досадашњи покушаји да се реше спорови са Стокхолмом су пропали, док је Мађарска постала мета и жртва овог политичког спора, рекао је шеф мађарске дипломатије
Сијарто: Контроверзна питања са Шведском око уласка у НАТО још нису решенаwww.globallookpress.com © Tomas Tkacik/Keystone Press Agency

Мађарска још није успела да реши спорове са Шведском у вези са чланством у НАТО, изјавио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто.

Финска и Шведска су, у позадини догађаја у Украјини у мају 2022. године, аплицирале за улазак у Алијансу. Финска је 4. априла постала 31. чланица НАТО-а, док шведска апликација још није добила мађарско и турско одобрење.

"Парламент Мађарске би ове јесени требало да донесе одлуку о ратификацији приступања Шведске НАТО-у, пошто је влада поднела релевантне документе раније ове године", рекао је Сијарто у интервјуу за турски ТВ канал "ТРТ Ворлд".

Шеф мађарске дипломатије је истакао да су досадашњи покушаји да се реше спорови са Стокхолмом пропали, додајући да је Мађарска постала "мета и жртва овог политичког спора" и да је на удару мешања у унутрашњу политику.

Према његовим речима, Мађарска се, као савезник Турске, редовно консултује о чланству Финске и Шведске у НАТО-у са председником Реџепом Тајипом Ердоганом и министром спољних послова Хаканом Фиданом.

"Иако Мађарска не жели да постане препрека на путу шведског чланства у НАТО, она такође узима у обзир турске интересе, јер одбрамбени савези морају бити засновани на поверењу", навео је мађарски министар, преноси агенција МТИ.

Што се тиче рата у Украјини, Сијарто је рекао да је Мађарска у "јединственој ситуацији" и указао да Украјини живи око 150.000 Мађара, од којих су многи регрутовани у украјинску војску и изгубили живот.

"Мађарска позива на хитан прекид ватре и мировне преговоре и одбија да дозволи испоруку оружја Украјини преко своје територије", нагласио је Сијарто и истакао да што се пре заврши рат, то ће мање Украјинаца и украјинских Мађара гинути.

Како је навео, Мађарска поштује територијални интегритет и суверенитет Украјине "безусловно" и подржава око милион избеглица које су стигле од почетка рата.

"Сходно томе, Мађарска очекује од Украјине да врати права мађарске мањине каква су била 2015. у погледу употребе матерњег језика, културе и администрације", закључио је Сијарто.

image