Кинеска морнарица тестирала најмоћнији електромагнетни топ на свету (ВИДЕО)
Кинеска морнарица саопштила је да је тестирала најмоћнији електромагнетни топ на свету на способан да лансира пројектиле великом брзином и уз велику прецизност, објавио је "Саут чајна морнинг пост".
Приликом тестирања које је први пут откривено јавности, употребљен је електромагнетни лансер који је пројектил тежине 124 килограма убрзао до 700 километара на час за мање од 0,05 секунди.
То је најтежи пројектил који је коришћен у експерименту са топом са калемима, додаје се у извештају.
Стручњаци кажу да ова брзина омогућава да са огромним степеном прецизности погађате циљеве на удаљености од неколико километара.
Кинески истраживачки тим већ ради на развоју још моћније варијанте овог топа.
Следећи модел, према речима конструктора, биће способан да испаљује пројектил брзином до 3.600 километара на час. Очекује се да ће домет таквог пројектила премашити 100 километара, што је рекорд за било коју врсту артиљеријског оруђа.
Поређења ради, обична артиљеријска граната има тенденцију да путује брзином од око 1.000 метара у секунди.
Пројектил у цеви са завојницама остаје центриран у ЕМ завојници током лансирања, спречавајући контакт са зидом цеви и омогућавајући брзо, поновљено испаљивање без хабања компоненти.
Из неколико разлога, топови са завојницама имају потенцијал да направе револуцију ратовања омогућавајући брже, прецизније и разорне нападе на непријатељске циљеве. Поред тога, могли би да се користе за лансирање пројектила или слање сателита у свемир.
Технологија у принципу није нова, Сједињене Државе су направиле уређај за испитивање муниције са електромагнетним завојницама калибра 120 милиметара у националној лабораторији Сандија, који може испалити пројектил тежак 18 килограма.
Кинески тим, који предводи професор Гуан Ксиаоцун са Морнаричког универзитета инжењеринга, истиче предности топова на завојницу, као што су веће брзине лансирања, нижи трошкови лансирања и краће време припреме у поређењу са традиционалном артиљеријом.
Топови са завојницама (врста Гаусовог топа) испаљују пројектиле великом брзином тако што их убрзавају користећи електромагнетну, а не хемијску енергију (као код конвенционалног ватреног оружја).
Ако су раније главни параметри за процену оружја били његова снага и домет паљбе, сада се у једначину уводи још једна варијабла – брзина.
Ово је посебно важно у условима савременог ратовања, где је свака секунда важна, а исход непријатељстава може зависити од брзине реакције и прецизности гађања.
Кина већ дуги низ година улаже у истраживање и развој нових технологија. Гаусов топ ће вероватно бити само један од многих примера брзог технолошког раста ове земље.