Вашингтон жели да сарађује са Пекингом у областима као што су борба против климатских промена и вештачка интелигенција (АИ), изјавила је данас министарка трговине САД Ђина Раимондо на састанку са кинеским премијером Ли Ћијангом у Пекингу.
"Постоје области од глобалног значаја у којима желимо да сарађујемо са Кином, да као две светске силе урадимо оно што је добро за цело човечанство", рекла је Раимондо, преноси Ројтерс.
Ли Ћијанг је навео да су здрави економски односи и трговинска сарадња Kине и САД од користи не само за ове земље, већ и за цео свет.
Сједињене Државе и Kина су некада биле највећи трговински партнери, али Вашингтон сада више тргује са суседима, Kанадом и Мексиком, док се Пекинг више бави југоисточном Азијом.
Раимондо жели да подстaкне туристичку сарадњу између двеју земаља.
"Ако би се кинески туризам вратио на ниво из 2029. године, то би донело 30 милијарди долара америчкој економији и 50.000 нових радних места у САД", истакла је министарка трговине САД.
Осим Раимондо, и британски министар спољних послова Џејмс Kлеверли отпутоваће сутра у дугоочекивану посету Kини, а Ројтерс оцењује да је то знак да се односи између двеју земаља нормализују, након година тензија због забринутости за националну безбедност Лондона и наводних кршења људских права Пекинга.
Како се наводи, Kлеверли ће се састати са својим кинеским колегом Ванг Јијем, што ће бити највиша званична посета једног британског министра Kини у последњих пет година.
Британија покушава да побољша везе са Пекингом, након што су односи пали на најнижу тачку у деценијама под бившим премијером Борисом Џонсоном када је Лондон ограничио неке кинеске инвестиције, наводи Ројтерс.
Kлеверли је пре путовања у Kину саопштио да би била грешка покушавати да се изолује друга највећа светска економија и да је потребна сарадња у областима као што су климатске промене, економска нестабилност и нуклеарна пролиферација.
Портпарол кинеског министарства спољних послова Ванг Венбин саопштио је да је "у заједничком интересу" народа две државе да развијају односе.