Европска комисија не жели да спекулише о датумима о могућем пријему нових чланица, нагласили су званичници ове институције.
"Проширење је засновано на заслугама. Надамо се да ће свака земља кандидаткиња бити мотивисана да спроведе реформе и да буде спремна да приступи својим темпом", изјавила је на прес-конференцији портпаролка Комисије Дана Спинант.
Председник Европског савета Шарл Мишел јуче je, на Стратешком форуму у Бледу у Словенији, изјавио да би Европска унија требало да буде спремна за пријем нових чланица до 2030. године.
Спинант је потврдила да Мишел није консултовао председницу Европске комисије о спомињању датума за пријем нових држава.
Европска комисија је надлежна институција која припрема мишљење и предлог о спремности земаља за пријем, а Европски савет доноси политичку одлуку.
Спинант је истакла да је проширење ЕУ политички приоритет за Европску комисију, али да процес остаје заснован на заслугама сваке земље и свака од њих ће постати чланица када буде спремна за то.
"Блиско смо сарађивали са земљама кандидаткињама, како бисмо им помогли да се припреме и спроведу реформе које су неопходне за улазак у унију. Али, понављам још једном, за нас је то процес заснован на заслугама", поручила је портпаролка Комисије.
Након почетка руске Специјалне војне операције у Украјини у ЕУ је оживела дебата о проширењу након вишегодишње паузе јер државе чланице нису биле спремне да покрену нови талас проширења, због такозваног умора од проширења.
У настојањима да се ослаби руски утицај, Брисел је преузео неколико корака у прошлој години: Украјина и Молдавија, а након тога и Босна и Херцеговина су добиле кандидатски статус, Албанија и Северна Македонија су добиле зелено светло за почетак приступних преговора, а такозвано Косово је добило одлуку о визној либерализацији.
Све земље Западног Балкана осим Косова имају кандидатски статус, али нису на истим фазама приступног процеса.
Косово је аплицирало за овај статус у децембру прошле године, али још нема одговора из европских институција како да настави са пријавом. Косово је посебан случај јер самопроглашену независност нису признале све државе чланице Европске уније.