"Дојче веле": Берлин не верује Кијеву, али избегава тему Северног тока

Према извештају "Шпигла" и ЗДФ-а, немачки истражитељи имају подебљи досије где сви докази указују на украјинске "командосе"

Немачки истражитељи више скоро да немају сумњи - напад на гасовод Северни ток извршили су украјински диверзанти, наводи "Дојче веле".

То је, како је оцењено, политички незгодно сазнање за Берлин.

ДВ констатује да нема много оштрих реакција у Немачкој након што су у суботу недељник "Шпигл" и јавни сервис ЗДФ објавили велико истраживање, према којем сви трагови напада на гасоводе Северног тока воде до Украјине.

Волф Видман-Шмит, један од истраживачких новинара који је радио на теми, има утисак и да званичници у Берлину покушавају да избегавају ову тему.

"Наравно, не могу једноставно да одмахну руком на озбиљан злочин, али такође не би могли да обуставе помоћ Украјини у рату против Русије. То није опција", каже Видман-Шмит.

Детонације на два крака Северног тока у септембру прошле године су фактички одсекле сваку могућност да Немачка директно добија повољни руски гас. Удар на гасовод десио се надомак данског острва Борнхолм у Балтичком мору.

Према извештају "Шпигла" и ЗДФ-а, немачки истражитељи имају подебљи досије где сви докази указују на украјинске "командосе".

Примера ради, подаци попут ИП адреса показују да су нападачи и пре и после напада боравили у Украјини.

Још одраније је познато да су диверзанти по свему судећи користили јахту коју су изнајмили помоћу фалсификованих пасоша. На пучину су испловили из Ростока. Према писању "Шпигла", сада сви трагови воде само у Украјину.

Како је наведено, истражитељи додуше проверавају и могућност да је у питању руска операција изведена тако да се припише Украјинцима.

"Наравно да следимо и такве трагове, али за њих до сада немамо доказе", рекао је државни тужилац Ларс Оте за "Шпигл".

Додао је да тренутно још не може да каже да је диверзија "државно диригована из Украјине".

Како "Шпигл" преноси из међународних обавештајних кругова, идеја Кијева била је да избије Русији главни извор прихода и "његов најважнији инструмент уцене" према немачкој влади.

Додуше, то што трагови воде у Украјину не мора да значи да ће одвести и до врха власти у Кијеву.

"Чак бих рекао да обавештајци и стручњаци за безбедност мисле да је веома мало вероватно да је украјински председник (Владимир) Зеленски знао за акцију", каже новинар Волф Видман-Шмит.

За Берлин је пикантно што сазнања о удару на Северни ток сасвим одговарају ономе на шта су три месеца пре напада упозоравале америчка ЦИА и холандске службе.

То није узбунило немачке службе јер је већ био прошао првобитни наводни термин у којем је планирана диверзија.

"Вашингтон пост" је још у јуну прошле године писао да је ЦИА имала упозорења "једне европске службе".

У каснијим медијским извештајима је помињана Холандија, као и да је мозак акције украјински генерал Валериј Залужни.

Како сада откривају "Шпигл" и ЗДФ, обавештајни подаци су говорили и о планираном удару на Турски ток подно Црног мора.

Тим гасоводом енергент иде ка Турској, а онда ка Србији и другим балканским земљама.

Немачка министарка унутрашњих послова Ненси Фезер уверена је да ће на крају доћи до оптужнице против саботера.

"Надам се да ће државни тужилац наћи довољно чињеница да оптужи починиоце", рекла је она за "Шпигл".

Морамо такве злочине извести пред суд, поручила је она. Међутим, како пише ЗДФ, Немачка не може да води истрагу у Украјини.

"Савезна влада до сада се уздржава да затражи правну помоћ од Украјине јер би немачки истражитељи тада морали да са Украјинцима поделе оно што знају", наводи се у тексту и додаје - "Берлин Кијеву не верује".

Али како, према истражитељима, све више трагова води у Украјину, тако расте и притисак да се заузме званични став, пише ЗДФ.

Још нису почели радови на евентуалној поправци Северног тока, а стручњаци оцењују да ће уколико се са тим буде предуго чекало цеви кородирати због слане воде и цео гасовод биће за старо гвожђе.