"Телеграф": САД би поново могле да држе нуклеарно оружје на британском тлу

Станица "Лејкенхит" у Сафоку помиње се у буџетском захтеву Конгреса за финансирање базе за складиштење

Сједињене Државе би поново могле да стационирају своје нуклеарно оружје на британској територији, показују званични документи, након што је америчко ваздухопловство (УСАФ) обезбедило финансијска средства за ново постројење у Сафоку.

Конгрес је добио буџетски захтев за 50 милиона долара од УСАФ-а за отварање базе за складиштење у станици "Лејкенхит" у Сафоку где је до 2008. било ускладиштено 110 америчких нуклеарних бомби.

У извештају се наводи да ће новац бити употребљен у Британији за "смештај повећаног броја регрутованог особља као резултат потенцијалне мисије јемства". Термин "јемство" у америчком војном речнику односи се на нуклеарно оружје, објашњава "Телеграф".

База "Лејкенхит" изабрана је као једна од три локације за америчко нуклеарно оружје на врхунцу Хладног рата 1954. године. Оружје је уклоњено 2008. након што је смањена могућност нуклеарног рата.

Хејмиш де Бретон-Гордон, бивши командант британског и НАТО Заједничког хемијског, биолошког, радиолошког и нуклеарног пука, рекао је да се чини да је објекат у Сафоку заправо складиште нуклеарних бојевих глава.

"У овом случају, то је бункер који се користи за смештај нуклеарних пројектила и бојевих глава. Мора да буде ојачан и безбедно место – у случају да Руси желе да баце бомбу на њих, то не би изазвало нуклеарну несрећу", рекао је он за "Телеграф".

"Ово изгледа као разборита мера, ако је тачно, јер једини разлог зашто (Руси) не користе нуклеарно оружје у Украјини је тај што га и ми имамо", додао је он.

Положај "Лејкенхита" у близини источне обале Енглеске дао му је стратешки значај за САД. База је била прва у Европи која је примила нове борбене авионе Ф35А у децембру 2021. Иако ово место првенствено користе британске ваздухопловне снаге, Лондон је од 1948. ставио на располагање објекте за америчке авионе и оружје.

У бази су се догодиле две несреће: 1956. године авион се срушио у хангар са нуклеарним бомбама, а 1961. пилот је случајно запалио своју летелицу на писти. Ни једно ни друго није резултирало нуклеарном експлозијом.

Могући повратак нуклеарног оружја одражава растућу забринутост западних савезника због Русије и Кине, које обе имају нуклеарно оружје, наводи лист.