Амерички медији: Руси да нам врате Врангелово острво

Непријатна истина из совјетске прошлости је да Русија од 1924. године држи америчку територију, тврди се у коментару "Вол стрит џурнала", уз опаску да споразум о границама из 1991. не обавезује САД да не тражи контролу над острвом

Сједињене Америчке Државе треба да захтевају да им Врангелово острво, које је у саставу Русије, буде враћено, оцењује "Вол стрит џурнал", реагујући на најаве из медија да Русија планира "милитаризацију острва".

Острво припада Сједињеним Америчким Државама, пише Томас Емануел Данс, некадашњи саветник Министарства финансија за међународне послове, комесар Комисије за истраживање Арктика и инвестициони менаџер.

Он се осврнуо на најаве да би Москва нека ограничења уведена због заштите природе која важе на острву могла да укине у интересу одбране и безбедности.

"Док Владимир Путин наставља свој нелегални рат против Украјине, избегава непријатне истине из совјетске прошлости Русије. Међу њима и ону да Русија од 1924. године држи америчку територију", пише Данс.

У колумни се износи историјат Врангелових острва уз опаску да су "само једном у историји САД препустиле контролу над својом територијом непријатељској сили – пљачкашим снагама другог Владимира, Лењина". Острво је остало под руском контролом и сада је време да их САД траже назад, сматра Данс.

Он подсећа на експедицију из 1881. године капетана Калвина Хопера који је на ненасељено острво забио америчку заставу и који је био високи званичник младог округа Аљаска задужен за те територије, купљене 14 година раније. У деценијама које су уследиле, наводи Данс, амерички и руски документи признавали су америчку надлежност над острвом, да би се 1924. године посада са совјетске топовњаче "Црвени октобар" искрцала на острво одводећи "14 америчких досељеника у заробљеништво".

У колумни "Вол стрит џурнала" подсећа се затим америчка јавност на важност Врангелових острва, не би ли то мотивисало америчког председника Џозефа Бајдена да реагује не само због историје која је у чланку изложена, већ и због природних ресурса острва и чињенице да је на њему руска војна база.

Аутор цитира речи сенатора Френка Мурковског од пре тридесет година који је изјавио да споразум о граници између САД и Русије из 1991. године ни на који начин не прејудицира могућа потраживања Америке Врангеловог и још четири арктичка острва.

Према том документу названом "Бејкер-Шевернадзе" споразум, који је наишао на неодобравање у руској јавности и још увек није ратификован у руској Думи, Врангелово острво припада Руској федерацији. Иако је указивано на несавршености границе која је повучена између Русије и САД, обе стране ипак су поштовале споразум.

Почетком октобра, званичници Беле куће на конференцији за новинаре рекли су да САД намеравају да се ефикасно такмиче са Русијом и Кином у оквиру нове стратегије за развој на Арктику.

Како је објашњено, стратегија подразумева реаговање и позиционирање САД у "поларном" надметању са две земље. Уз ову вести објављено је и да Америка намерава да почне изградњу три нова ледоломца, поред два која су већ у употреби.