Нова студија открила је да је тестирање нуклеарног оружја током Хладног рата главни узрок високог нивоа радиоактивности у популацији дивљих свиња у централној Европи, што је подстакнуто чињеницом да су им омиљена храна тартуфи који расту у контаминираној земљи, преноси Би-Би-Си њуз.
То што су дивље свиње затроване приписивано је најпре катастрофи у Чернобиљу 1986, али су нови подаци потврдили да су значајан фактор тестирања нуклеарног оружја спроведена 1960-их година.
Разлог нових истраживања је податак да је ниво контаминације радиоактивним честицама годинама опадао код других животиња, што пак код дивљих свиња није био случај.
Након тестирања меса 48 дивљих свиња у Баварској научници с бечког Технолошког универзитета и Универзитета Лајбниц из Хановера открили су да је њихова радиоактивност у значајној мери узрокована старијим, хладноратовским нуклеарним пробама чије се последице још осећају у тлу те области.
Наиме, радиоактивни цезијум је потонуо у земљу контаминирајући јеленске тартуфе, гљиве које дивље свиње воле да једу, али које се не користе у људској исхрани, пренео је часопис "Енвајорментал сајенс енд технолоџи".
Студија је истакла и да контаминација дивљих свиња неће ускоро нестати, јер ће све више радиоактивног цезијума из Чернобиља продирати дубље у тло, додатно загађујући тартуфе.
Уз то ове животиње угрожавају баварске шуме будући да се не убијају због меса тако да њихова популација врло брзо расте.