Албанац осуђен за убиство добија азил у Великој Британији

Албанац осуђен за убиство у Грчкој, који је у Велику Британију дошао илегално преко Ламанша, од локалног имиграционог суда добио је дозволу да поднесе захтев за азил

Осуђеном убици Мариглену Шошарију (31) из Албаније, који је стигао у Британију након што је илегално прешао Ламанш, биће дозвољено да затражи азил у Уједињеном Краљевству, упркос томе што британска влада Албанију сматра безбедном земљом.

Када је у октобру стигао на британско тло, Шошари је доведен у центар за азил "Мансион", где му је дата могућност да поднесе захтев за азил.

У упитнику који је попунио, албански мигрант је признао да је 2012. у Грчкој био осуђен за убиство и ношење ватреног оружја. Шошари је осуђен на 18 и по година, али је пуштен на слободу након што је одслужио мање од половине казне.

Након што је признао да је раније осуђиван, Шошари је оптужен за улазак у Уједињено Краљевство без дозволе. За илегални улазак у ову земљу, свако би теоретски требало да буде оптужен, али у пракси је то редак случај.

Шошари се у среду појавио пред судом и признао кривицу. Иако је осуђен на 60 дана затвора и новчану казну од 154 фунте, суд је одлучио да му дозволи да остане у земљи док се његов захтев за азил процесуира.

Коментаришући случај, лидер Брегзита Најџел Фараж је рекао: "Ово показује лудило у којем живимо. Торијевци су нас све изневерили".  

Питање илегалне имиграције из Албаније је у Великој Британији постало је актуелно због огромног пораста имиграната из те земље. Према шефу службе за борбу против илегалне имиграције Дену О'Махонију, од почетка године у Британију је ушло више од 12.000 илегалних имиграната из Албаније, док их је 2020. било свега 50, а 2021. 800.

Он је прецизирао да 83 посто од тих 12.000 чине неожењени мушкараци старости између 20 и 40 година. Према његовим речима, ради се о два одсто укупне албанске популације те категорије.

Према истрази Би-Би-Си-ја, албанска мафија користи мигрантске кампове на француској обали за регрутовање нових сарадника, нудећи им помоћ у преласку Ламанша ако пристану да раде за њих.