Немачка је повећала увоз азотних ђубрива из Русије током протекле пољопривредне године, упркос најавама Берлина да ће се дистанцирати од Москве, пише "Берлинер цајтунг", позивајући се на податке Савезног завода за статистику (Дестатис).
Према извештају, куповина руских ђубрива порасла је за отприлике 334 одсто, са 38,5 хиљада тона у јулу 2022. на 167 хиљада тона у јуну 2023. Увоз само урее је порастао за 304 процената у првој половини 2023. у поређењу са на исти период прошле године. Као резултат тога, удео Русије у укупном обиму увоза ђубрива у Немачку порастао је са 5,6 одсто на скоро 18 одсто.
Домаћа производња ђубрива у Немачкој опада због растућих цена гаса, због чега је производња поскупела. Док су у пољопривредној години 2021-2022 немачке компаније производиле 37 одсто укупне потрошње ђубрива у земљи, прошле године су покривале само 5 процената.
У великој мери зависна од увоза енергената из Русије, Немачка је била међу најтеже погођеним смањењем испорука руског гаса, који је значајно опао прошле године након што је ЕУ увела санкције Москви као одговор на сукоб у Украјини.
Увоз из алтернативних извора помогао је Немачкој да снизи цене енергената, али само донекле, а према недавним прогнозама, цене ће вероватно остати повишене најмање до 2027.
Мартин Меј, портпарол немачког удружења за пољопривредну индустрију, рекао је за "Берлинер цајтунг" да је куповина руских ђубрива само још један начин да земља увози руски гас.
"За Немачку је прошле године био велики напор да постане независна од руског гаса. Гас и енергија чине 80-90 одсто трошкова производње минералних ђубрива. То значи да, на крају крајева, увезена ђубрива нису ништа друго до јефтини руски природни гас са додатом вредношћу", рекао је Меј.