Свет

Потомци жртава нацистичких злочина у Италији очекују одштету

Јеврејске организације у Италији верују да би Берлин требало плаћањем одштете да призна своју историјску одговорност. Потомци жртава такође страхују да Рим одуговлачи у исплати одштета, јер би то могло да оптерети државни буџет
Потомци жртава нацистичких злочина у Италији очекују одштетуwww.globallookpress.com © Raffaele Conti/LiveMedia

Потомци жртава нацистичког режима у Италији, данас, 80 година после злочина, очекују да им се исплати по око 130.000 евра компензације на основу судске пресуде из 2020. године, а прве исплате очекују се до јануара. Немачке трупе обесиле су у октобру 1943. године шест италијанских цивила у Форнелију у јужној Италији као колективну казну за убиство војника.

Сви осим једног члана породица жртава који су били живи у време убиства сада су мртви, али према италијанском закону, исплаћивање одштете се преноси даље на наследнике, пренео је Ројтерс.

У ироничном обрту, Италија ће пре Немачке морати да исплати ту одштету након што је изгубила битку пред Међународним судом правде у спору о томе да ли би Берлин и даље могао бити одговоран за одштету у вези са злочинима из Другог светског рата, наводи британска агенција.

Јеврејске организације у Италији верују да би Берлин требало плаћањем одштете да призна своју историјску одговорност. Потомци жртава такође страхују да Рим одуговлачи у исплати одштета, јер би то могло да оптерети државни буџет.

Студија, коју је финансирала немачка влада и која је објављена 2016, процењује да су 22.000 Италијана били жртве нацистичких ратних злочина, укључујући до 8.000 Јевреја депортованих у логоре.

Још на хиљаде Италијана било је принуђено да ради у Немачкој, на основу чега би Берлин требало да им исплати репарације. Прва средства из новог владиног фонда који је основан за решавање потраживања добиће потомци шесторице мушкараца који су обешени у Форнелију.

Њихово убиство уследило је месец дана након што је Италија потписала примирје са савезничким снагама, чиме је окончано њено учешће у Другом светском рату, а немачки нацисти су одмах почели окупацију италијанске територије.

Бивши италијански премијер Марио Драги формирао је фонд у априлу 2022. године за покривање растућих трошкова компензације.

Рок за подношење нових правних захтева истекао је 28. јуна и италијанско министарство финансија, које се бави исплатама, саопштило је за Ројтерс да је до сада добило обавештење о 1.228 легалних тужби.

Свака тужба ће вероватно укључивати више тужилаца, што значи да 61 милион евра предвиђен за репарације можда неће бити довољно да покрије све очекиване исплате, кажу адвокати.

image