Свет

Може, али мало сутра: Бивши британски генерал сматра да Украјина не може да победи Русију, али...

Украјини ће бити потребно време до средине 2024. да реконструише довољно моћне ваздушне снаге и веома јој недостаје кључна опрема потребна за чишћење мина, пише овај официр у пензији
Може, али мало сутра: Бивши британски генерал сматра да Украјина не може да победи Русију, али...© Tanjug/AP Photo/Libkos

Тренутна офанзива Украјине неће избацити Русију, а није вероватно ни да ће јој снаге бити преполовљене пре зиме, што је био један од оптимистичнијих циљева, сматра бивши генерал британске војске Ричард Баронс, који је био командант здружених снага.

У "Фајненшел тајмсу" пише како се Русија може победити, али тек 2025. године.

"Скроман напредак постигнут овог лета показује да, иако је превазилажење добро припремљене одбране у конвенционалном ратовању једна од најтежих операција, то се може постићи. Украјинска војска је пробила само прву линију ровова како би заузела Роботин, борећи се недељама кроз минска поља", пише Баронс.

Циљ је, како каже, да се пресече копнени прелаз до Крима.

Говорећи о последицама изузећа групе "Вагнер" на фронту, британски генерал наводи да се тако учврстила лојалност војске руском председнику Владимиру Путину.

"Руске снаге су истрошене, али ако једноставно не одустану, ово ће и даље бити дуг пут", каже Баронс.

Са друге стране, он верује да Кијев има довољно противваздушне одбране, а да је недостатак артиљеријске муниције привремено решен тако што је Вашингтон обезбедио касетне гранате.

"Украјини ће бити потребно време до средине 2024. да реконструише довољно моћне ваздушне снаге и веома јој недостаје кључна опрема потребна за чишћење мина. То ће, у најмању руку, продужити рат на следећу годину", напомиње бивши британски генерал.

Упозорава да би било катастрофално да се дозволи да оно што је остало од 10. корпуса украјинске резерве буде разбијено на комаде због исхитреног потера.

Пет савета за Кијев

Бивши британски генерал за Украјину има пет кључних корака, које јој предлаже како би победила.

"Прво, Кијев не сме да врши притисак на постизање значајног успеха на бојном пољу пре него што постоје средства за његово постизање", саветује Баронс украјинску војску.

Под два, мора се одржавати "немилосрдни притисак" на руску војску током целе зиме.

"То значи одржавање успешних операција 'загризи и задржи' (напредовање у кратким границама ради смањења жртава и задржавања у оквиру артиљерије и противваздушне одбране), у границама одрживог снабдевања људством и муницијом. Причвршћивање руских снага на фронт ће стално нагризати снагу, вољу и резерве. Ако је морал Црвене армије већ лош, учините је још лошијом", каже Баронс.

Трећи савет је да Украјина мора системски да ослаби руски војни списак на њеној територији до 2024. године, па тако предлаже разбијање руске артиљерије на дубљим циљевима у Украјини.

"Циљ је да се уништи руска војна способност брже него што може да се замени, чинећи је неспособном да издржи јачу будућу украјинску офанзиву. Кијев је ограничен западном забраном употребе своје опреме и муниције у самој Русији — али и даље мора да примени сопствену домишљатост и храброст да удари снажно преко својих граница", каже Баронс.

Четврти савет је да Црноморска флота мора да буде неутралисана као мотор за разорне ударе крстарећих ракета Москве, али и за ограничавање извоза жита.

"Украјински ракетни удари и брзо ширење поморских дронова могу да оштете руске бродове брже него што се замене. До пролећа 2024. Црноморска флота не би требало да игра значајну улогу у овом рату", сматра бивши британски генерал.

Баронс на крају пише да је пети и најважнији аспект прихватање да се "овај рат окреће одбрамбеном индустријском капацитету Запада и Украјине као одлучујућем фактору војног успеха.

"Могло би да се обезбеди више из залиха, али украјинска кампања се сада ослања на савезнике који појачавају своју одбрамбену индустрију. Муницији са новопроширених производних линија биће потребно најмање до средине 2024. да стигне у потребној количини, а ово би требало да омогући велику прекретницу у офанзивној способности Кијева.

За Баронса је важно да Украјина победи, јер је, упозорава, од виталног значаја за безбедност НАТО-а и текући однос са Русијом, већ ће утицати и на апетит Кине за војном авантуром.

"Тренутна контраофанзива показује да се Путинова окупација може победити. То ће трајати дуже и коштаће више него што смо се надали, али нада није довољна. Запад сада мора да се посвети тежој кампањи која је пред нама или да осуди Украјину на борбу без изгледа на победу", закључује Баронс.

image