"Фајненшел тајмс": Одсуство Сија са самита Г20 жесток ударац за дугорочну одрживост групе
Кинески председник Си Ђинпинг неће присуствовати самиту Групе 20 у Индији и то ће пољуљати статус Г20 као еминентног глобалног лидерског форума, нарочито ако се има у виду да је Си присуствовао недавно завршеном самиту БРИКС-а у Јужној Африци, пише "Фајненшел тајмс".
Одлука је уследила након вишемесечних неуспешних напора више министарских форума Г20 да пронађу заједничке закључке о темама које сежу од здравствене заштите до климатских промена, због неслагања око сукоба у Украјини и поделе терета између богатих и земаља у развоју.
Неки индијски посматрачи су, како наводи "Фајненшел тајмс" уверени да Кина жели да поквари индијски догађај у време билатералних трвења око њихове спорне границе.
"Кина је била главна опозиција консензусу о готово свим питањима", рекао је Индрани Багчи, извршни директор Ананта Аспен центра, индијског истраживачког центра.
Посматрачима не иде у прилог чињеница да је Си заједно са индијским премијером Нарендром Модијем учествовао на самиту групе БРИКС и договорио проширење групе на 11 чланица.
Ово је први пут да је Си или било који председник Кине прескочио Самит Г20, тело које је основано да пронађе консензус међу најмоћнијим нацијама света, упркос њиховим друштвеним или економским супротностима, пише "Фајненшел тајмс".
На челу кинеске делегације биће премијер Ли Ћијанг, други највиши лидер Кине и Сијева десна рука. Али Џош Липски, виши директор Геоекономског центра Атлантског савета са седиштем у Вашингтону, каже да председниково одсуство доводи у питање "дугорочну одрживу одрживост и успех Г20".
"Када Г20 говори, да ли говоре без афирмације Кине, о преговорима о реструктурирању дуга, на пример?" рекао је Липски. "То је егзистенцијална претња будућности Г20".
Запад се нада да ће Сијево одсуство, као и одсуство руског председника Владимира Путина уместо кога у Индију долази министар спољних послова Сергеј Лавров, омогућити америчкој администрацији и другим лидерима да покажу земљама у развоју да ће појачати своју економску подршку, као и да могу да се надмећу са кинеском иницијативом "Појас и пут".
Стање на терену, пак, показује да је јаз између Запада и земаља у развоју превише дубок, као и да полако, али сигурно долази до промене у светском поретку.
Кинески посматрачи наводе да је поред БРИКС-а, Шангајска организација за сарадњу, која такође укључује Русију и земље Централне Азије, "пријатељскија" од Г20.