"Волстрит џорнал": Амерички произвођачи оружја унајмљују спољне сараднике за попуњавање арсенала САД

Пентагон охрабрује домаће произвођаче да раде са спољним партнерима како би задовољили повећану потражњу за оружјем, наводи амерички медиј

Сукоб у Украјини и страх од потенцијалног сукоба са Кином наводе Пентагон и америчке произвођаче оружја да посегну за производним линијама у иностранству како би задовољили растућу потражњу за муницијом, пише "Волстрит џорнал".

Вашингтон је недавно најавио планове да направи хиљаде комада аутономног оружја попут дронова у покушају да сустигне Кину, док амерички војноиндустријски комплекс не може да сустигне темпо којим Украјина троши артиљеријску муницију и ракете у сукобу с Русијом како би одржао америчке залихе, напомиње лист.

Стога, америчко Министарство одбране охрабрује домаће произвођаче да ублаже правила за производњу у иностранству и дељење војне технологије са компанијама у савезничким земљама.

Војска САД већ је доделила канадској фирми "ИМТ дефенс" прву траншу уговора за производњу граната, док се наредне већ планирају.

Аустралија, која у области наоружања сарађује са САД и Великом Британијом преко платформе АУКУС, у оквиру које ће производити дронове, млазне моторе и другу опрему за Пентагон, наводи "Волстрит џорнал".

Немачка се придружила мултинационалном конзорцијуму за производњу делова за америчке борбене авионе "Ф-35" након што је Берлин пласирао поруџбину тих авиона у вредности од 8,8 милијарди долара. 

Немачки "Рајнметал" изабран је за производњу централних делова трупа у заједничком предузећу са америчким "Нортроп Груманом", преузевши улогу коју су обављале турске компаније пре него што су избачене из пројекта 2019. године, напомиње амерички лист.

"Локид мартин" и "RTX" су у преговорима са пољском компанијом "Меско", која је део државне групе за наоружање ПГЗ, о производњи "џавелина" и делова ПВО систем "патриот", према речима руководилаца компаније.

Негативна страна сарадње са спољним сарадницима укључује излагање компанија флуктуацијама страних валута и ширег политичког миљеа, напомиње "Волстрит џорнал".

Поврх тога, лист напомиње да је Пентагону требало три године да нађе замену за турске компаније у оквиру програма за производњу "Ф-35", иако је првобитно процењено да ће то бити учињено за годину дана.

Званичници САД тврде да су тренутне залихе ракета и граната у земљи довољне за претње са којима се Вашингтон сусреће. 

Војска САД је одбила да одговори да ли се нови капацитети производње у иностранству рачунају у повећање производње војне опреме које је најавио Пентагон, а што укључује утростручење стопе производње артиљеријских граната калибра 155 мм у наредних 18 месеци, на 80.000 граната месечно.