Свет

Француска министарка: Проширење ЕУ би могло да смањи зону руског утицаја

Москва има за циљ да ослаби ЕУ, оцењује министарка за европске послове и позива Брисел да земљама кандидатима пошаљу јасну поруку шта се од њих очекује
Француска министарка: Проширење ЕУ би могло да смањи зону руског утицајаGetty © Pool / Pool

Европска унија треба да помогне земљама да се супротставе Владимиру Путину слањем јасне поруке о њиховим изгледима за придруживање ЕУ, поручила је францускa министарка за европске послове Лоренс Бун.

ЕУ би наредних година могла да у своје окриље прими чак осам нових чланица, укључујући Украјину и шест балканских земаља које годинама чекају на чланство. Неколико ових земаља су, наводи "Политико", зоне руског утицаја чији је циљ да ослаби подршку ЕУ и држи их ван блока.

Због тога, рекла је Бун бриселском порталу, ЕУ треба да буде "јасна и уравнотежена" у погледу тога шта је потребно да би се придружиле.

"Постоји много дезинформација и уплитања у овим земљама (кандидатима). То је проблем", рекла је она за "Политико". Руски председник "Владимир Путин, поред својих територијалних амбиција, такође има за циљ да ослаби Европску унију. То је фактор који треба да узмемо у обзир и да се боримо против њега."

Она је додала да ЕУ треба да "помогне овим земљама да се боре против стратегије (руског) утицаја што је више могуће, поштујући њихов суверенитет".

До њених коментара долази недељу дана пре него што ће председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен одржати свој годишњи говор о стању Европске уније, у којем се очекује да ће изнети детаље о темпу и методу планираног проширења ЕУ.

Док је председник Европског савета Шарл Мишел рекао да би ЕУ требало да има за циљ да прими нове чланице до 2030. године, Комисија је одустала, саопштивши да свако приступање остаје "засновано на заслугама".

Земље кандидати, заједно са новим чланицама ЕУ, упозориле су да ће остављање земаља у "чекаоници" ЕУ без јасног пута ка приступању заиста изазвати поделе и обезбедити пут за улазак Русије.

Високи дипломата ЕУ који је тражио да остане анониман рекао је за "Политико" да Москва статус кандидата за ЕУ види као "црвену мараму" за своје покушаје да поткопа Брисел и Запад.

Свако прекомерно одлагање или статус другог реда на путу ка пуном приступању ЕУ охрабрило би Путина да покуша да утиче на такве земље, рекао је дипломата, који је критиковао и предлог француског председника Емануела Макрона за приступање ЕУ са више брзина у којем би се земљама одобриле делимичне бенефиције пре стицања пуноправног чланства.

"Отварањем другог нивоа, позивамо Путина да изврши притисак на ове земље", рекао је дипломата.

Бун је објаснила да је Макрон желео да земљама кандидатима омогући да дефинишу свој однос са ЕУ - као што су неке учиниле неприхватањем евра или непридруживањем шенгенској зони - уместо да им ограничи изборе.

"Ако би три земље желеле да формулишу заједничку спољну политику, да ли мислите да би се остале 24 осећале искључено? Мање се ради о идеји да имамо грађане другог реда, а више о задовољавању различитих потреба без ограничавања амбиције да се учини више и даље приближава", рекла је Бун.

Док Фон дер Лајен припрема свој говор за 13. септембар, а Комисија припрема извештаје о напретку земаља кандидата касније током године, лобирање око приступања ЕУ је у пуном јеку. Стални представници ЕУ су прошлог петка ручали са Фон дер Лајен, а разговарало се о проширењу и унутрашњој реформи, рекао је дипломата.

"Најважније је стално слати поруку о месту ових земаља у ЕУ", рекла је Бун.

image