Након што је Јапан у понедељак избацио више од 4.200 тона нуклеарне отпадне воде у Пацифик, аустралијски експерт за јавно здравље и заразне болести је у ексклузивном интервјуу за кинески "Глобал тајмс" оценио да је претходно јапанско тестирање воде било непотпуно и да није било релевантно.
Доктор Тилман Раф, ванредни професор на Носал институту за глобално здравље Универзитета у Мелбурну и суоснивач и аустралијски председавајући Међународне организације за укидање нуклеарног оружја (Нобелова награда за мир 2017) апеловао је да трећа страна обави независно тестирање које покрива читав низ изотопа присутних у отпадној води Фукушиме.
Разлог због ког неке државе и организације ћуте о јапанском одлагању отпадне воде је зато што њихова нуклеарна постројења, укључујући више од половине америчких нуклеарних електрана, такође испуштају значајне количине трицијума у природу, оцењује стручњак.
Протокол тестирања и лабораторијско мерење треба да обавља лабораторија независна од "Токијо електрик павер компани" (ТЕПКО) уз периодична поређења са резултатима из различитих лабораторија, рекао је Раф.
"Претходна тестирања која је обавио ТЕПКО била су непотпуна, нерепрезентативна и дала су неочекиване резултате који нису објашњени, на пример присуство веома краткотрајног телура-127, што може да указује или на лабораторијску грешку или на нуклеарну ланчану реакцију у растопљеном гориву, што би бити веома важан налаз", рекао је Рaф.
Аустралијски специјалиста је за кинески листи објаснио да је телур веома потцењен као еколошки токсин и да већина објављених студија показује да он може изазвати значајне здравствене последице, укључујући оштећење ДНК, оштећену физиологију и развој, смањену плодност и дуговечност и повећан ризик од болести, укључујући рак.