Белгијска министарка енергетике позвала је ЕУ да обузда увоз руског гаса тако што ће се одвикнути од фосилних горива након што је извештај показао да је њена земља међу највећим светским примаоцима течног природног гаса захваљујући статусу транзитног чворишта.
Тине Ван дер Стратен рекла је за "Фајненшел тајмс" да је "апсолутно неопходно" да блок испуни свој циљ одвикавања од руских фосилних горива до 2027. како не би постао "талац" Москве.
Анализа невладине организације "Глобал витнес" показала је да ће ЕУ увести рекордне количине течног природног гаса (ЛНГ) из Русије ове године у оквиру својих напора да диверзификује снабдевање након увођења санкција Москви.
Белгија је трећи по величини увозник руског ЛНГ-а на глобалном нивоу, узимајући 17 одсто извоза тог горива, иза само Кине и Шпаније, наводи "Глобал витнес".
Русија је други највећи добављач ЛНГ-а у блоку после САД, а њен извоз чини 16 одсто испорука ЕУ између јануара и јула, показују подаци компаније за индустријске податке "Кплер".
Ван дер Стратен је рекла да "није задовољна чињеницом да руски ЛНГ и даље тече у ЕУ и кроз Белгију". Она је истакла да је само 2,8 одсто увоза отишло белгијским потрошачима, док је остатак прослеђен у друге земље.
Белгијска лука Зебруг је главно чвориште за претовар ЛНГ-а. Немачка и Холандија су биле међу онима који су увозили гориво из Белгије, рекла је Ван дер Стратен.
Ниво увоза руског ЛНГ-а покренуо је питање да ли Брисел треба да уведе санкције на гориво, као што је то учинио за руску сирову нафту и одређене нафтне деривате. Званичници ЕУ су рекли да би разговори о томе могли бити одржани у будућности, али да је потребно радити на проналажењу алтернативних извора енергије.
Кадри Симсон, европски комесар за енергетику, рекао је у марту да би блок "требало да се у потпуности реши руског гаса што је пре могуће, и даље имајући на уму нашу сигурност снабдевања".
Белгија је подржала увођење санкција на гориво, рекла је Ван дер Стратен. Али такав потез је мало вероватан јер је за то потребна подршка свих земаља ЕУ, додала је она.
"Најефикаснија ствар коју можемо да урадимо... је да се одвикнемо од фосилних горива уопште и да се уверимо... да сами можемо да контролишемо енергенте", рекла је министарка.