Америка негодује: На Украјину се дневно троши више него укупно за Хаваје

До сада су САД послале Украјини 113 милијарди долара, што се своди на 223 милиона долара дневно, подаци су Центра за стратешке и међународне студије (ЦСИС)

Бивши министар одбране Украјине Алексеј Резников тврди да његова земља дневно троши око 100 милиона долара на рат против Русијe. То је за пет милиона долара више од суме коју председник Џозеф Бајден жели да пошаље Мауију након што су Хаваји претрпели најсмртоноснији пожар у земљи.

"Дан рата нас кошта 100 милиона долара", рекао је Резников у интервјуу државним медијима и додао: "Војска је данас највећи потрошач средстава. Али потребна су и средства за одржавање земље у целини: за инфраструктуру, за реконструкцију, за подршку социјално угроженима."

У међувремену, Бајден је недавно рекао да шаље 95 милиона долара Мауију - мање од једне десетине процента од 135 милијарди долара које жели да потроши на Украјину.

Сједињене Америчке Државе обезбеђују највећи део средстава који шаљу Украјини.

До сада су САД послале Украјини 113 милијарди долара, што се своди на 223 милиона долара дневно, подаци су Центра за стратешке и међународне студије (ЦСИС).

Војна помоћ Сједињених Америчких Држава само Украјини у просеку износи 86 милиона долара дневно.

Бајденова администрација тражи од Конгреса да одобри још 24 милијарде долара пре краја године, што би потрошњу довело до 135 милијарди долара.

Амерички председник се недавно на самиту НАТО-а у Вилњусу у јулу похвалио да Сједињене Америчке Државе троше више од свих других земаља заједно.

Бајден је казао украјинском председнику Владимиру Зеленском да мисли да је Вашингтон дао новца Украјини више од било које друге земље у смислу помоћи и трошкова.

Недавна анкета "Волстрит џорнала" показала је да 52 одсто гласача не одобрава Бајденово поступање према Кијеву, што је повећање незадовољства у односу на 22. март, када 46 одсто грађана није одобравало политику Вашингтона према Украјини.

Велики број анкетираних је рекао да се превише ради да би се помогло Украјини – њих 38 одсто. Тридесет један одсто је рекао да је то "прави износ", а 22 посто је рекло да се не ради довољно.