Украјина је ближа него икада уласку у НАТО, поручио је генерални секретар Алијансе Јенс Столтенберг, додајући да Русија "не може да стави вето" на будуће чланство Кијева.
Шеф НАТО-а је посланике Европског парламента обавестио о сарадњи НАТО и ЕУ. Столтенберг је инсистирао да две стране "деле исте вредности и исте изазове".
Део његовог обраћања био је посвећен ономе што је НАТО понудио Украјини на недавном самиту у Литванији. Кијеву није пружена мапа пута ка чланству коју је тражио, али му је обећана већа војна помоћ, заступљеност кроз новостворени савет и прилика да прескочи корак који кандидати за НАТО обично морају да пређу.
"А ове три ствари, интероперабилност, Савет НАТО-Украјина и уклањање захтева за Акциони план за чланство Украјине, показују да Украјина никада није била ближе чланству у НАТО-у него сада", изјавио је Столтенберг.
Амерички председник Џозеф Бајден рекао је уочи јулског самита да ће Украјина морати да испуни одређене услове пре него што уђе у блок. Државе чланице НАТО-а су такође искључиле улазак Украјине пре него што се реши сукоб са Русијом.
Након државног удара у Кијеву 2014. који је подржао Запад, Украјина је прогласила чланство у ЕУ и НАТО својим спољнополитичким приоритетима, уградивши ове тежње у свој устав.
Тај став је помогао да се подстакну тензије са Русијом, која НАТО сматра непријатељском организацијом и деценијама се противи његовом ширењу у Европи. Блок је прво обећао да ће Украјина на крају постати чланица током самита 2008. у Букурешту.
Русија је затражила да Украјина буде неутрална држава која не угошћује стране војне снаге. Москва је 2021. покушала да преговара о безбедносном аранжману који би решио њене забринутости, позивајући НАТО да повуче своју војну инфраструктуру са руске границе и обустави своје ширење. Предлог је, међутим, одбијен.
Руски председник Владимир Путин навео је учешће НАТО-а у Украјини као један од кључних разлога Специјалне војне операције.
Обраћајући се посланицима ЕП, Столтенберг је поновио став НАТО-а да "Русија не може ставити вето на чланство било које суверене независне државе у Европи".