Немачка: Осамдесет одсто украјинских избеглица неће да ради

Издашна социјална помоћ демотивише Украјинце да траже посао

Само 20 одсто украјинских избеглица које су имигрирале у Немачку након почетка рата с Русијом тренутно је запослено, пише "Велт".

Немачки лист додаје да је, према подацима Уједињених нација од фебруара 2022, у ту земљу стигло нешто више од милион Украјинаца, а да четири петине и годину и по дана касније и даље не ради.

Међутим, у суседној Пољској и Чешкој, које су такође примиле велики број избеглица, око две трећине Украјинаца има запослење.

"Велт" за то окривљује издашну социјалну помоћ коју Немачка обезбеђује Украјинцима – следују им месечна примања на неодређено време у висини од 502 евра, а покривени су им и трошкови живота. Из тог разлога и немају мотивацију да траже посао.

У Пољској су пак месечна давања за избеглице само 66 евра, а од оних који живе у колективном смештају се тражи да покрију половину трошкова боравка након четири месеца. Чешке власти нуде финансијску помоћ од 200 евра, која после пет месеци пада на 130 евра.

Лист прецизира да Украјинци у Пољској и Чешкој махом раде слабо плаћене послове, док Немачка има другачији стратегију. Наиме, имајући у виду да око три четвртине украјинских гостију има факултетске дипломе, шаљу их на шестомесечне курсеве језика и социјализације у немачко друштво не би ли нашли послове који одговарају њиховим квалификацијама.

Али проблем је што та стратегија не функционише – број запослених избеглица, по подацима  истраживачког центра Фондације Фридрих Еберт, порастао је за само један проценат од октобра 2022. године.

"Велт" додаје да је за поменути проблем одговорна и немачка бирократија с обзиром на то да су друге државе ЕУ уклониле правне препреке за дошљаке, док Берлин инсистира пре свега на безбедносним проверама.

Уједињене нације су изнеле податак да у Европи борави 5,8 милиона украјинских избеглица, док је ТАСС раније објавио да је Русија примила више од 5,2 милиона Украјинаца који су бежали од рата, укључујући око 730.000 деце.