Украјинске државне институције национализовале су компаније милијардера Игора Коломојског који је наводно финансијски омогућио Владимиру Зеленском да се пробије у политици.
Украјински регулатор за хартије од вредности, Национална комисија за хартије од вредности и тржиште капитала (НКТсПФР) наредили су национализацију неких од водећих приватних компанија, користећи за правни основ хитна ратна овлашћења, известили су у понедељак медији у земљи, а потврдио је и Савет безбедности земље.
Међу национализованим компанијама су произвођач нафте "Укрнафта", фирма "Укртатнафта", која поседује велику украјинску рафинерију нафте, произвођач хеликоптерских мотора "Мотор Сич", произвођач аутомобила "АвтоКрАЗ" и произвођач електричне опреме "Запорожтрансформатор".
Један од појединаца чији су интереси одлуком о национализацији приватних компанија угрожен је и милијардер Игор Коломојски, који је остао без својих деоница у "Укрнафти" и "Укртатнафти". Медији јављају да су он и његов тим "били шокирани" неочекиваним развојем догађаја.
Коломојски се раније сматрао моћном фигуром која стоји уз Владимира Зеленског, чија каријера комичара је започела у медијској империји овог тајкуна. Бизнисмен је контролисао украјински медијски холдинг "1+1". Овај медијски холдинг поседовао је неколико ТВ канала, укључујући и оне који емитују хумористичне емисије Владимира Зеленског, као и хумористичку серију "Слуга народа" са актуелним украјинским председником у главној улози.
Сам Коломојски је рекао да је желео да Зеленски постане председник још 2019, али је негирао блиске контакте са тадашњим председничким кандидатом.
Комисија је за национализоване компаније предала на управљање Министарству одбране и као оправдање за промену власништва навела ванредна овлашћења владе током рата. Савет за националну одбрану и безбедност саопштио је да заплењена имовина "може бити враћена" првобитним власницима након укидања ванредног стања у земљи, или им може бити исплаћена одштета.
"Мотор Сич", једна од национализованих фирми, доспела је у жижу украјинске јавности прошлог месеца након што је њен дугогодишњи директор и бивши сувласник Вјачеслав Богуслајев ухапшен јер је наводно испоручио делове за хеликоптере Русији. Помоћник председника Зеленског тада је сугерисао да он могао да буде размењен за украјинске заробљенике.
Богуслаjев је 2017. продао свој удео у "Мотор Сичу" кинеским инвеститорима, али се Кијев противио продаји. Прошле године, Зеленски је наредио национализацију компаније, усред правне битке око власништва са кинеским купцима.