Афричка унија добила је статус сталне чланице у Г20 водећих економија света, саопштио је индијски премијер Нарендра Моди, што даје додатни замах његовој тежњи да Глобални југ добије "снажнији глас", као домаћину овогодишњег самита Г20.
Саопштење је уследило на отварању викенд самита Г20, који долази у тренутку растућег глобалног раздора и уз одсуство неких кључних играча, што прети да онемогући постизање консензуса о најтежим питањима, наводи АП.
За чланство Афричке уније, коју чини 55 држава, постојала је широка подршка и она је постала други регионални блок у Г20, после Европске уније.
"Позивам представника Афричке уније да заузме своје место као стални члан Г20", саопштио је Моди који се руковао са садашњим председавајућим АУ, председником Коморских острва Азалијем Асуманијем, и срдачно га загрлио пре него што га је позвао да седне за сто.
Моди је давање гласа Глобалном југу означио као централни део овогодишњег самита, а прикључење АУ на самом почетку скупа је снажан корак у том правцу.
На отварању самита, најмање петина лидера Г20 није била у Њу Делхију.
Председници Русије и Кине, Владимир Путин и Си Ђинпинг одлучили су да не дођу, шпански премијер Педро Санчез није могао да присуствује јер је позитиван на вирус корона, док је председник Мексика Андрес Мануел Лопес Обрадор такође одлучио да пропусти самит.
У Њу Делхи је стигао амерички председник Џозеф Бајден, а амерички званичници настојали су да умање чињеницу да председник Украјине Владимир Зеленски није позван да се обрати самиту Г20, као што је до сада чинио, виртуелно или лично, на сличним међународним форумима од почетка руске Специјалне војне операције пре више од 18 месеци.
Русија је на самит Г20 послала министра спољних послова Сергеја Лаврова, док Турску представља председник Реџеп Тајип Ердоган.
Самит Г20, коју чине Аргентина, Аустралија, Бразил, Канада, Кина, Француска, Немачка, Индија, Индонезија, Италија, Јапан, Мексико, Русија, Саудијска Арабија, Јужна Африка, Јужна Кореја, Турска, Велика Британија, Сједињене Америчке Државе и представници Европске уније, односно бриселске администрације, одржава се 9. и 10. септембра.