Свет

Најмање 10 мртвих у поплавама у Грчкој, српски туристи на безбедном, 11 евакуисано

Око 80 држављана Србије и даље је на Пилиону, од јуче имају струју, воду и храну и нису здравствено угрожени, док је после великог невремена стотине људи и даље заробљено у поплављеним селима у региону Тесалије
Најмање 10 мртвих у поплавама у Грчкој, српски туристи на безбедном, 11 евакуисано© Tanjug/AP Photo/Vaggelis Kousioras

Сви држављани Србије који летују у Пилиону, једном од места погођених великим поплавама у Грчкој, на безбедном су, а 11 наших туриста већ је евакуисано.

Како је за РТС изјавила помоћница министра туризма Дуња Ђенић држављани Србије, њих 11, пребачени су до луке у Волосу где их је чекао аутобуски превоз и даље превезао до Паралије.

Они су се јавили синоћ око 22 часа да су безбедно стигли, навела је Ђенић.

Око 80 држављана Србије и даље је на Пилиону, али су сви на безбедном.

У местима Халанера и Афисос наши држављани одлучили су да због стабилизације временских прилика заврше летовање у планираном периоду.

"У средишњем делу Пилиона у местима Милина и Хорто је 30 држављана Србије који ће и након данашње стабилизације и успостављања саобраћајница да се врате возилима. У Милини је једној породици оштећено возило и биће јој обезбеђен превоз до Србије. Сви су на безбедном, имају од јуче струју, воду и храну и нису здравствено угрожени", истакла је Ђенић.

Она је додала да су у свакодневној комуникацији са амбасадом Србије у Атини.

"Проблем је била одсеченост због саобраћајница које су оштећене због поплава, али позитивно је што се оне рашчишћавају, успоставиће се комуникација са одсеченим местима и путници ће моћи и у сопственој режији безбедно да се врате", рекла је она.

Према њеним речима, у оваквим ситуацијама важно је да се сачува смиреност, прате инструкције надлежних органа и да се активности не предузимају самоиницијативно.

Десет мртвих и још четворо несталих, досадашњи је трагичан биланс олује "Данијел" која је погодила Грчку и осим жртава, проузроковала штету која се мери у милијардама евра.

Стотине људи у Грчкој заробљено је у поплављеним селима у региону Тесалије иако се време стабилизовало, а водотокови и даље расту у деловима централне Грчке, док ватрогасци и војни хеликоптери и извлаче људе из поплављених села, преноси грчка телевизија ЕРТ.

Саобраћај на аутопуту Атина-Солун је у прекиду због повећане количине воде.

Током ноћи ниво Пиниоса, највеће реке у Тесалији, премашио је 10 метара, а поплављена су и стамбена насеља у околини Ларисе, главног града тог региона.

Затрпан у блату и рушевинама је град Волос. Водоводна мрежа је потпуно уништена, само је техничка вода за употребу, а не за пиће, пренео је Танјуг. У Јужном делу полуострва Пилион 11 насеља је одсечено од остатка света, док воде и струје нема већ четврти дан заредом.

За недељу дана одложен је почетак школске године у региону Тесалије.

"Приоритет је спасавање оних људи који су угрожени и одмах након тога санација штете", поручио је грчки премијер Киријакос Мицотакис који је посетио погођено подручје Тесалије.

Он је изнео уверење да су потребна средства за исплату накнада и поправку целокупне инфраструктуре расположива, као и да ће бити потребна и подршка из европских фондова.

Олуја "Данијел", за коју су метеоролози саопштили да је најјача која је погодила земљу од 1930. године, од када постоје подаци, оставила је трагове разарања широм Тесалије у централној Грчкој.

Куће су однеле бујице, мостови су се урушили, путеви су постали непроходни, далеководи су срушени, а усеви у једној од главних житница у Грчкој су уништени.
Поплаве у Грчкој, у којој је, према речима метеоролога, у једном региону пало више кише за 24 сата него што падне у Лондону просечно током године, уследиле су после огромног пожара на северу и најтоплијег лета у тој земљи у историји.

Гувернер Тесалије Костас Агорастос саопштио је раније за ЕРТ, да су процене да је олуја изазвала око три пута већу штету него што је она била у великим поплавама 2020. године, када је износила око 700 милиона евра, наводи Ројтерс.

image