Сукоб у Украјини је могао да буде спречен да Украјинци, под притиском Лондона и Вашингтона, нису одбили Путинову понуду за мир, рекао је некадашњи саветник америчког председника Доналда Трампа Џорџ Пападопулос у интервјуу за "ТВ Информер".
Пападопулос је рекао да је дубока држава почела да прети Доналду Трампу након што је он рекао да се залаже за мир са Владимиром Путином.
"Када је то изговорио, у том тренутку су владине агенције МИ6, ЦИА, чак и ФБИ одлучиле да измисле руско уплитање (у америчке изборе), да шпијунирају Трампа и да покушају да униште његову администрацију. То им није успело, зато што је то све лаж", рекао је он.
Он је објаснио да је у питању пројекат који је укључивао пет држава, чије обавештајне државе сарађују кроз тзв. договор "пет очију" - реч је о САД, Канади, Великој Британији, Аустралији и Новом Зеланду - које, како он каже, легално могу да шпијунирају грађане у свим овим државама.
Пападопулос је рекао да, када је реч о сукобу у Украјини, у обавештајном смислу доминирају Британци, који поткопавају сваки покушај мирног решења конфликта.
Он је рекао да се дубока држава не жели да поткопа само Трампа, већ и идеје за које се он залаже - популизам и национализам - зато што се противе њиховим глобалистичким циљевима.
Са њим су имали проблем зато што је подржао излазак Уједињеног Краљевства из Европске уније, чему се они противе, додао је он.
На питање да ли верује да би Доналд Трамп могао бити убијен, Пападопулос каже да не верује да ће ићи толико далеко, али да они желе да "убију његов лик", што покушавају да ураде кроз судске процесе који се воде против некадашњег председника.
Трампов саветник је нагласио и да је Америка некада била узор читавом свету, али да то више није случај због успона тзв. воук идеологије - против чега се Трампов покрет бори.
"Сада, видите људе као што је нова премијерка Италије Ђорђа Мелони, Вучића овде у Србији, Орбана у Мађарској и неке друге лидере у свету који се залажу за демократију, породичне вредности, религију и традиционалне вредности. Американци се сада угледају на те људе и питају се: 'Шта се то догодило са Америком, зашто ми не опонашано те земље у смислу вредности, уместо што је обрнуто?'", рекао је он.
Он је рекао да Американци више не верују у наративе који им се сервирају у медијима и од стране државе, као и да су за то најзаслужније друштвене мреже и "алтернативни медији".
Пападопулос сматра да администрација председника Џозефа Бајдена води прокси рат против Русије и подржава Украјину, за коју тврди да је демократска земља иако то није случај, пошто тамошња власт контролише опозицију, уништава слободу говора и тлачи Украјинску православну цркву.
"Једини резултат такве политике је приближавање Русије и Кине. По мом мишљењу, а то сам рекао и за руске медије 2016. године и понављам, најопаснији савез за Америку није Русија сама, или Русија и Иран, већ Русија и Кина. А рат у Украјини је спојио Кину и Русију", рекао је он.
На питање како види потенцијално окончање сукоба у Украјини, некадашњи Трампов саветник каже да сматра да ће Русија "де факто контролисати исток те земље и Крим", док ће Украјина постати нека врста НАТО протектората са јаким утицајем Пољске, док би Одеса могла бити нека врста аутономне зоне.
"То је могло бити спречено да је успостављен мир прошле године, када је Путин понудио уговор о миру у замену за Исток и Крим, што је де факто стање на терену. Зеленски је то одбио због Бајдена и Бориса Џонсона. Сада имамо хиљаде нових жртава, милијарде америчких долара потрошених беспотребно а све ће се завршити тако што Украјина суштински и у практичном смислу више неће бити суверена држава", нагласио је он.
Пападопулос је рекао и да није искључено да би Америка могла да се директно укључи у сукоб, уколико Украјинцима настави да иде лоше као што је тренутно случај. "Ствари постају опасне зато што овде циљ није мир, за Бајдена је циљ ескалација. То има смисла, зато што се у Америци приближавају избори."
Трампов саветник је рекао и да сматра да Бајден није тај који заправо вуче конце у Вашингтону, пошто за то није физички и психички способан, већ да је то "стална бирократија" и људи блиски некадашњем председнику Бараку Обами.
"Трамп је био претња зато што је желео да одузме контролу 'сталној бирократији', а они не желе да се то деси", изјавио је он.
На питање шта је заправо "дубока држава", Пападопулос објашњава да су у питању елите, пре свега из света обавештајних агенција и људи које оне плаћају, и које желе да задрже своју моћ кроз "сталну бирократију".
Они не желе да Америка мења своју економску и спољну политику, што је Трамп покушао да учини, зато што верују да су они ти који би требало да говоре свету како ће Америка да се понаша.
"Они који нису изабрани би требало да говоре Америци како да управља светом, а не изабрани председник", наглашава некадашњи Трампов саветник.
Пападопулос верује да ће Трамп победити на следећим председничким изборима, као да је он био врло јасан око тога шта су му циљеви: мир у Украјини, снажан отпор Кини, успостављање мира на Блиском истоку.
"Он жели да савезници поново поштују Америку, да врати послове и смањи цене. Он жели и да Америка поново постане извозник енергије, и што је најважније, да се успротиви 'воук' покрету и врати традиционалне вредности", изјавио је Пападопулос.
На питање како би Трампова победа могла да утиче на Србију, он је рекао да су српско-амерички односи за време његовог првог мандата били врло добри, између осталог и зато што је он био спреман да на проблем Косова и Метохије гледа из друге перспективе у односу на остале америчке политичаре.