Аљендеов унук: Неолиберализам је наметнут Чилеу
Откако је Салвадор Аљенде 1970. изабран за првог социјалистичког председника Чилеа, Сједињене Америчке Државе су биле непоколебљиве у његовом уклањању са власти и користиле су економску саботажу и друга средства да створе услове за војни удар, рекао је за РТ интернешенел Аљендеов унук Пабло Сепулведа Аљенде.
Говорећи о пучу 11. септембра 1973. који је извео Аугусто Пиноче, Аљенде је навео да, иако је Чиле у то време имао низ економских проблема, већину њих су изазвале САД.
Он је подсетио на злогласно наређење које је тадашњи амерички председник Ричард Никсон дао ЦИА да "натера (чилеанску) економију да вришти" и спречи Аљендеа да дође на власт, или да га свргне ако му то пође за руком.
Данас, 50 година након државног удара, и више од 20 година након завршетка Пиночеове диктатуре, Чиле и даље покушава да пронађе своје упориште, каже Аљенде. Упркос томе што се његова земља понекад описује као једна од најразвијенијих у Латинској Америци, он тврди да постоји заблуда о чилеанској економији и друштву. Аљенде је истакао да је у земљи још увек доста сиромаштва и да је већина људи дубоко задужена.
Аљенде је такође рекао да је неолиберализам, који је био доминантна идеологија у чилеанској политици, у суштини био наметнут Чилеу након 17 година државног терора Пиночеа.
Он је осудио чињеницу да су модерне чилеанске левичарске партије прихватиле неолиберализам и склопиле пактове са десницом како би остале на власти. Каже да је Социјалистичка партија, као и други чланови коалиције левог центра, издала наслеђе његовог деде, на пример, денационализацијом индустрије бакра.
"Данас, после 50 година, 70 одсто бакра који се копа у Чилеу припада странцима, транснационалним корпорацијама", рекао је Аљенде.